Badanie kału

Podstawowe badanie kału to metoda diagnostyki laboratoryjnej wykorzystywana w diagnostyce rozlicznych chorób i zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Najpowszechniej ocena stolca stosuje się w określaniu etiologii dysfunkcji narządowych, infekcji i stanów zapalnych. Ocena kału zawiera analizę makro i mikroskopową niewielkiej porcji stolca. Na parametry fizyczne próbki stolca składają się: jego barwa, konsystencja, zapach oraz występowanie pasemek śluzu i lub domieszki krwi.

Badanie kału – podstawowe wskazania

Najczęściej badanie kału wykonuje się w celu pozyskania wpisu do Książeczki Zdrowia, w tym przypadku badanie laboratoryjne kału wykonywane jest w oparciu o rekomendacje Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W tym przypadku należy dostarczyć trzy próbki kału.

Klinicysta wysyła pacjenta na badanie kału w przypadku, gdy istnieją przesłanki, aby podejrzewać u pacjenta schorzenie zakaźne układu pokarmowego lub parazytozę (w takiej sytuacji pacjent udaje się na testy parazytologiczne).

Rezultaty jakie daje badanie stolca są bardzo użyteczne w diagnostyce etiologii krwawienia z przewodu pokarmowego, zespołów złego wchłaniania lub przy istotnym podejrzeniu występowania zmian nowotworowych oraz obecności pasożytów. Najbardziej swoistym symptomem, skłaniającym chorych do wizyty u lekarza, jest dostrzeżenie krwi w kale.

Badanie kału – podstawowe przygotowanie

Czynnością poprzedzającą badanie kału najpierw powinno być zaopatrzenie się w odpowiedni pojemniczek na stolec. Możliwy jest zakup transportowej wersji, zawierającą łopatkę w praktycznie każdej aptece. Gdy pragnie się przeprowadzić badanie kału w Sanepidzie, potrzebne są aż pojemniczki.

Badanie kału

Kolejno należy bardzo starannie umyć ręce i przygotować odpowiedni pojemniczek do defekacji. Przed wykonaniem pobrania próbki powinno się oddać mocz z pęcherza moczowego, stolec można oddać do pojemniczka, a z użyciem łopatki wziąć odpowiednią próbkę stolca.

Badanie kału wymaga jedynie niewielkiej porcji stolca.

Nie można zapomnieć, że próbkę trzeba oddać do laboratorium zdecydowanie jak najszybciej. Jeśli ktokolwiek pragnie się zapoznać z pełnym wykazem wytycznych, jakie dotyczą każdego typu badania, konieczny jest kontakt z przeszkolonym personelem medycznym.

Jak wygląda badanie stolca?

Każde diagnostyczne badanie kału, jak również badanie parazytologiczne, uwzględnia wstępnie barwę preparatu, woń, obecność śluzu, wydzieliny ropnej i pozostałości pokarmu pod postacią kuleczek tłuszczowych, komórek roślinnych, włókien mięsa, ziarenek skrobi, skrystalizowanych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu. Klasyczne badanie kału uwzględnia również obecność nabłonków, elementów morfotycznych krwi, jak również pasożytów lub ich jaj i form generatywnych.

Sanepid najczęściej przeprowadza badanie kału w kierunku nosicielstwa bakterii z rodzaju Salmonella i Shigella, które mogą być przenoszone przez osoby zainfekowane S. entiritidis oraz Shigella dysenteriae.

Nie trzeba się obawiać tego badania – nie jest to takie straszne, jak się wydaje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here