Dieta podczas karmienia piersią!

Zmiana sylwetki w trakcie ciąży wiele kobiet zachęca do podjęcia się diety odchudzającej. Dieta jest jak najbardziej wskazana, ale sama głodówka odchudzająca już niekoniecznie. Nikt nie powinien także przesadzać odwrotnie i objadać się tłustymi pokarmami albo słodkościami.

Do elementarnej diety należy zawsze dodać około 500 kilokalorii na dobę, gdyż tyle mniej więcej traci się dobowo na karmienie piersią. Dobra dieta, dużo ruchu oraz aktywność związana z macierzyństwem na pewno szybko pozwolą powrócić do wyjściowej wagi. Należy także pamiętać, aby posiłki były regularne i obowiązywały w schemacie trzech głównych posiłków i 2-3 przekąsek!

Dieta – ważne aby była różnorodna!

Dieta powinna zawierać produkty zbożowe, owoce, warzywa, białko dostarczane wraz z mięsem, jajkami, rybami, roślinami strączkowymi oraz produktami mlecznymi oraz oleje roślinne powinny gościć codziennie na stole młodej mamy! Konieczne jest codzienne urozmaicanie potraw, aby zaopatrzyć organizm w jak największą ilość korzystnych składników odżywczych oraz aby dieta nie była nudna.

Dobrze dietę wzbogacać o DHA, który pozytywnie oddziałuje na rozwój wzroku oraz układu nerwowego noworodków i niemowląt. Ważna jest także odpowiednia suplementacja minerałów oraz witamin, którą to również obejmuje dieta. Ważne miejsce piastuje tutaj witamina D3, która wpływa pozytywnie na kościotworzenie i indukuje skutecznie odporność. Bardzo ważna jest jakość spożywanego pożywienia. Nie należy spożywać rzeczy nieświeżych, zawierających konserwanty, sztuczne barwniki oraz tłuszcze trans. Duże ilości cukru także nie są dobre.

Absolutnie należy się wystrzegać fast-foodów i dań instant! Pokarmy spożywane w trakcie karmienia muszą być świeże, naturalne i pochodzić z zweryfikowanych miejsc. Taka dieta zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze w czasie ciąży.

Jaki pokarm może dziecko źle tolerować?

Pewne rodzaje produktów żywieniowych mogą negatywnie przekładać się na samopoczucie dziecka. Istnieje kilka grup takich pokarmów. Należy pamiętać o potrawach ciężkostrawnych, a więc wędlinach, tłustych mięsach, serach żółtych, dojrzewających i wszelkich potrawach smażonych. Tyczy się to także produktów wzdymających oraz produktów o intensywnym zapachu oraz smaku.

Dieta podczas karmienia piersią

Należy bardzo dużo uwagi zwracać na znane alergeny – zwłaszcza mleko krowie, jajka, truskawki, czekoladę, cytrusy orzechy i ryby. Najlepiej aby dieta ograniczała spożywanie właśnie tych produktów.

Niepożądane reakcje pokarmowe dziecka, niedobre samopoczucie, kolki, ulewanie oraz atopowa skaza białkowa powinna być zgłaszana pediatrze. Ważna jest obserwacja i możliwość skorelowania zmiany stanu dziecka z poszczególnym produktem spożywanym przez matkę. Jak zatem widać dieta ma gigantyczny wpływ na zdrowie i samopoczucie dziecka.

Uwaga na płyny!

Należy zwracać uwagę na to, jakie napoje się pije w trakcie ciąży. Każda karmiąca powinna dziennie wypić około 2 litrów płynów. Należy zrezygnować bezwzględnie z alkoholu. Braki wody należy uzupełniać wodą mineralną niegazowaną, herbatami owocowymi, sokami owocowo- warzywnymi.

Kawa ani mocna herbata nie mogą być spożywane przez matki, gdyż kofeina może dostać się do mleka i wywołać pobudzenie u niemowlęcia. Niedobory mleka wymagają konsultacji z lekarzem, który pomoże zastosować produkty dietetyczne zwiększające laktację, jak na przykład herbaty anyżowe czy z kopru włoskiego! Dieta jest tak naprawdę w stanie w bardzo dużym stopniu regulować pracę organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here