Grzybica pochwy to infekcja, której głównym objawem jest przykre swędzenie pochwy oraz sromu. Podczas stosunku seksualnego pojawia się wówczas ból i uczucie pieczenia. Do objawów tej dolegliwości zalicza się również białe, serowate, pozbawione zapachu upławy. Grzybicę pochwy najczęściej wywołują grzyby z rodzaju Candida albicans. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Główne przyczyny grzybicy pochwy

W większości przypadków, grzybicę pochwy wywołuje, wspomniany już, grzyb z rodzaju Candida. To mikroorganizm występujący w niej w normalnych warunkach razem z pozostałymi grzybami i bakteriami, zarówno tymi dobrymi, jak pałeczki kwasu mlekowego, jak i złymi.

Naruszenie delikatnej równowagi w środowisku pochwy, przyczynić może się do rozwoju choroby. Przy redukcji ilości bakterii probiotycznych, przeważać zaczynają grzyby, które rozwijają się w sposób bardzo intensywny wywołując szereg dokuczliwych objawów.

Grzybica pochwy może być przenoszona drogą płciową, w szczególności w przypadku kontaktu ust z narządami rodnymi.

Najpowszechniejsze czynniki ryzyka

  • Antybiotykoterapia – grzybica pochwy często występuje u kobiet, które przeszły w ostatnim czasie leczenie bazujące na antybiotykach. Wykazują one dużą skuteczność w walce z różnego rodzaju bakteriami, lecz niekiedy zabijają także te dobre, bytujące właśnie w pochwie. Związane jest to z faktem, że antybiotyki redukują ilość pałeczek kwasu mlekowego i prowadzą do zmiany poziomu pH w pochwie, co znacząco ułatwia rozwój choroby.
  • Błędy higieniczne – istnieje duża zależność między niewłaściwą higieną intymną a grzybicą pochwy. Mowa tu między innymi o jej irygacji oraz podrażnianiu w wyniku korzystania z nieodpowiednich preparatów nawilżających.
  • Seks a grzybica pochwy – grzyby Candida albicans mogą się przedostać do kobiecego organizmu podczas stosunku seksualnego.
  • Zwiększony poziom estrogenów – ryzyko zachorowania na grzybicę pochwy jest szczególnie duże u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne o wysokiej dawce hormonów, przechodzące terapię hormonalną z użyciem estrogenu oraz tych w ciąży. Związane jest to z podwyższonym poziomem estrogenów.
  • Niewyrównana cukrzyca.

Najpopularniejsze objawy grzybicy pochwy

  • Swędzenie i pieczenie pochwy i sromu
  • Zaczerwienienie i obrzęk sromu
  • Ból pochwy
  • Miejscowe podrażnienie
  • Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu i stosunku seksualnego
  • Serowate, białe upławy pozbawione zapachu

Leczenie grzybicy pochwy

W przypadku łagodnych i umiarkowanych lub nawracających objawów grzybicy pochwy, ginekolog może zalecić:

  • Krótkotrwałe leczenie opierające się o jednorazowe użycie lub stosowanie przez 1-3 dni specjalnego kremu, balsamu, tabletek lub czopków przeciwgrzybiczych. Tego typu terapia jest skuteczna w większości przypadków.
  • Jednorazowe przyjęcie pojedynczej dawki leku doustnego.

Informacje dotyczące leczenia grzybicy pochwy znajdziesz na: http://wylecz.to/pl/choroby/ginekologia/grzybica-pochwy.html

Oprócz tego, pomocne może okazać się stosowanie przez 10 dni nystatyny lub klotrimazolu przez 7 dni (mają one postać tabletek dopochwowych). Dodatkowo, stosować należy specjalne kremy do smarowania sromu.

Zarażenie partnera seksualnego podczas stosunku należy do rzadkości. Dotyczy to jedynie nawrotów drożdżycy – wówczas konieczne może okazać się podjęcie przez niego leczenia. Oprócz tego, należy zaprzestać stosunków seksualnych do momentu wyleczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here