Jak używać nici dentystycznej?

0
1425

Samo korzystanie ze szczoteczki do zębów nie wystarczy, aby olśniewać wszystkich śnieżnobiałym uśmiechem. Uzupełnieniem higieny powinny być płukanki i nici dentystyczne, które skutecznie dotrą do przestrzeni międzyzębowych, czyszcząc je z resztek pożywienia.

Czym jest nić dentystyczna?

Choć wyglądem przypomina tradycyjną nitkę, w istocie stanowi splecione włókno nylonowe (choć zdarzają się także teflonowe czy polietylenowe), które przeznaczone jest do usuwania resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych oraz płytki nazębnej z powierzchni zębów. Jej regularne stosowanie jest potrzebne do tego, aby zachować czystość jamy ustnej i uchronić się przed wieloma przykrymi dolegliwościami, jak próchnica czy parodontoza. Zęby, które nie są czyszczone nitką dentystyczną, w miejscach styku zaczynają ulegać przebarwieniom. Z czasem zaczyna tworzyć się na nich płytka nazębna, która prowadzi do ubytków. Podobnie jest w przypadku parodontozy. Niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej powoduje zapalenie przyzębia, które w konsekwencji skutkuje rozchwianiem zębów, a w skrajnych przypadkach nawet ich utratą.

Woskowane, a może antybakteryjne? Które wybrać?

W aptekach i drogeriach możemy spotkać się z dużą różnorodnością nitek dentystycznych. Problemem dla wielu okazuje się ich właściwy dobór. Do niewielkich przestrzeni międzyzębowych polecana jest zwykła, nylonowa nitka lub woskowana, której powierzchnia pokryta warstwą wosku ułatwia jej wprowadzenie. Do większych przestrzeni sprawdzą się nici pęczniejące, które pod wpływem wilgoci zmieniają swój rozmiar, skutecznie czyszcząc spore szczeliny międzyzębowe. Dodatkowo wyróżniamy wybielające nici dentystyczne, które pomagają usunąć osad nazębny i przebarwienia, a także antybakteryjne – nasączone substancją zmniejszającą intensywność namnażania się bakterii. Dla zapewnienia większej ochrony przed próchnicą i parodontozą, polecane są nici z fluorem. W sprzedaży dostępne są również nitki dla pacjentów z aparatami ortodontycznymi czy z założonymi mostami protetycznymi.

Jak używać?

Po pierwsze, nici dentystyczne używamy co najmniej raz dziennie, zaraz po posiłku, aby usunąć resztki zalegającego pokarmu. W tym celu potrzebujemy kawałka nitki (około 50 cm), który owijamy wokół palców środkowych i wskazujących przy asekuracji kciuków. Po drugie, ważna jest technika czyszczenia. Napiętą nitkę wprowadzamy w szczelinę międzyzębową, tworząc na zębie „literę C”. Następnie ruchem przesuwającym od linii dziąseł do górnej części zęba (od góry do dołu) czyścimy przestrzenie, powtarzając czynność na wszystkich zębach z zachowaniem świeżego fragmentu nitki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here