Jak wygląda odwyk alkoholowy?

Jedynym sposobem na pokonanie nałogu jest poddanie się psychoterapii pod okiem profesjonalistów. Niestety w tej kwestii nie istnieją żadne drogi na skróty – nie ma „magicznej” pigułki, która bez wysiłku wyleczyłaby nas z tak podstępnej i złożonej choroby. Tymczasem wielu potencjalnych pacjentów ma opory przed zgłoszeniem się do ośrodka terapeutycznego. Winę za taki stan rzeczy ponoszą stereotypy i nieprawdziwe przekonania na temat leczenia. A jak w rzeczywistości wygląda odwyk alkoholowy?

Pierwszy etap odwyku, czyli detoksykacja

Im wcześniej alkoholik zda sobie sprawę ze swojego problemu i zgłosi się po pomoc, tym większa szansa, że jego leczenie okaże się skuteczne. Niestety wielu chorych trafia na terapię dopiero na bardzo zaawansowanym etapie nałogu, gdy ich organizmy są już skrajnie wyniszczone przez alkohol. W takiej sytuacji przed przystąpieniem do właściwych oddziaływań terapeutycznych należy oczyścić ciało z toksyn i resztek substancji psychoaktywnej. Detoks nie jest odpowiedzią na pytanie, jak wygląda odwyk alkoholowy (więcej o tym tutaj: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/jak-wyglada-odwyk-alkoholowy/), jednak w bardzo wielu przypadkach stanowi nieodłączny element leczenia. Jego podstawowym celem jest przerwanie ciągu alkoholowego. W tym czasie lekarze starają się złagodzić nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego poprzez podawanie pacjentowi odpowiednich ilości wody oraz niezbędnych witamin i minerałów, a w razie potrzeby również leków (np. antydepresyjnych lub przeciwpadaczkowych).

Metody stosowane podczas odwyku alkoholowego

Podstawą leczenia uzależnień są różne formy psychoterapii. Spotkania grupowe służą budowaniu nowych, zdrowych relacji z innymi oraz czerpaniu od nich inspiracji i nadziei, natomiast sesje indywidualne są okazją do poruszenia bardziej osobistych spraw oraz skupienia się wyłącznie na jednym chorym. Oprócz tego podczas pobytu w ośrodku pacjenci mają okazję zdobywać wiedzę w czasie wykładów terapeutycznych oraz szukać nowych pasji na zajęciach rekreacyjnych i arteterapii. Nałóg alkoholowy jest bardzo skomplikowaną chorobą o złożonej etiologii, w związku z czym jego terapia wymaga zastosowania wielu różnorodnych technik. Każda z nich wnosi coś nowego i oddziałuje na psychikę w inny sposób, pozwalając rozbrajać mechanizmy uzależnienia oraz budować nowe, konstruktywne schematy myślenia i postępowania.

Gdzie można odbyć odwyk alkoholowy?

Oprócz tego, jak wygląda odwyk alkoholowy, bardzo istotne jest również to, w jakim miejscu się odbywa. Najlepsze (i najszybsze) efekty zwykle osiąga się w zamkniętym ośrodku terapii uzależnień. Powód jest prosty: chorzy spędzają w nim całą dobę, dzięki czemu mogą oderwać się od dotychczasowego środowiska, są narażeni na mniej pokus, a ponadto mają więcej czasu na sesje terapeutyczne. Pacjenci placówki mają stały dostęp do specjalistów, którzy służą dobrą radą i wsparciem. Taka kompleksowa opieka jest trudna do przecenienia, jednak jeśli z jakiegoś powodu alkoholik nie może lub nie chce przeprowadzić się do ośrodka, może skorzystać z leczenia ambulatoryjnego. W takim wypadku powinien we własnym zakresie połączyć kilka metod działania, np. uczęszczać nie tylko na spotkania z terapeutą, ale również na grupę wsparcia lub mityngi AA. Dobrym pomysłem może być również poszukanie w swojej okolicy oddziału dziennego pobytu, na którym można spędzać aż kilka godzin dziennie, biorąc udział w aktywnościach podobnych do tych mających miejsce w ośrodkach zamkniętych.

Przeczytaj też: http://www.zdrowienatopie.pl/objawy-choroby-alkoholowej/

Motywacja i zaufanie jako warunki zdrowienia

Większość pacjentów zgłasza się na leczenie pod naciskiem ze strony bliskich. Trudno się temu dziwić, ponieważ mechanizm iluzji i zaprzeczania niesie za sobą brak świadomości własnego problemu. Z drugiej strony to, jak wygląda odwyk alkoholowy, w dużej mierze zależy od wewnętrznej motywacji pacjenta. Nawet najlepszy specjalista nie będzie w stanie wyleczyć nas z tego zaburzenia, jeśli my sami nie będziemy gotowi do wytężonej pracy nad własnymi słabościami. Istotne jest również zaufanie do osoby, która udziela nam pomocy. Z tego powodu wiele placówek zatrudnia terapeutów, którzy sami byli uzależnieni i pokonali chorobę. Takie osoby bardzo często mają lepszy kontakt z pacjentami, lepiej ich rozumieją, a dodatkowo stanowią cenną motywację i żywy przykład na to, że kuracja może zakończyć się sukcesem.

https://uzaleznienia-terapia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here