Pantomogram jest pewnego rodzaju zdjęciem rentgenowskim, wykorzystywanym powszechnie w diagnostyce stomatologicznej. Dzięki niemu stomatolog może ocenić stan przyzębia oraz kości szczęki, ale nie tylko. To jedno z podstawowych badań wykonywanych w trakcie leczenia kanałowego. Kiedy zazwyczaj wykonuje się badanie pantomogramem? Jakie są ewentualne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia?
W jakich sytuacjach przeprowadza się badanie pantomogramem? Jaki jest koszt wykonania zdjęcia pantomograficznego?
Badanie pantomogramem wykonuje się przede wszystkim przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. To właśnie na jego podstawie oraz zdjęcia cefalometrycznego lekarz jest w stanie ocenić rozmieszczenie i ogólny stan zdrowia uzębienia, co z kolei pozwala na perfekcyjne dopasowanie aparatu. Badanie to przeprowadza się także w przypadku urazów szczęki, chorobach przyzębia, zaawansowanej próchnicy, leczenia endodontycznego (kanałowego) czy planowanej ekstrakcji zębów.
Jeżeli chodzi o koszt wykonania badania, to na szczęście nie jest on wysoki. W tym konkretnym przypadku należy przygotować się na wydatek rzędu 40-80 zł. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że badanie nie jest refundowane przez NFZ.
Jak należy przygotować się do wizyty w gabinecie stomatologicznym?
Co z pewnością ucieszy wszystkich pacjentów to fakt, iż do badania pantomoramem nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Jedyne co należy zrobić, to pamiętać, by przed jego wykonaniem usunąć z ciała wszystkie metalowe elementy. Chodzi tutaj oczywiście o kolczyki, łańcuszki, częściową protezę zębową. Zalecenie to nie dotyczy pacjentów z założonym stałym aparatem ortodontycznym.
Przeciwwskazania do badania pantomogramem
O czym wspominaliśmy już na samym wstępie, badanie pantogramem wykonuje się przy użyciu specjalistycznego aparatu rentgenowskiego, w związku z czym głównym przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest ciąża. Z badania zrezygnować powinny również kobiety, które podejrzewają, że mogą spodziewać się dziecka. Niemniej jednak, w skrajnych przypadkach lekarz stomatolog może podjąć decyzję o jego wykonaniu.
Choć dawka promieniowania jest niewielka, a tym samym bezpieczna dla ludzkiego zdrowia to zgodnie z opinią specjalistów pantomogramu nie należy przeprowadzać częściej niż raz na pół roku. Obecnie badanie to coraz częściej wykonuje się w celach profilaktycznych po to, by ocenić stan szczęki oraz uzębienia.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.