Klimakterium: czy picie kawy powoduje uderzenia gorąca

Każda kobieta w swoim wieku przejdzie przez naturalny etap życia, jakim jest menopauza. Jest to swoiste przejście pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a starością. Menopazua przebiega stopniowo, a jej charakter i nasilenie uwarunkowane są jednostkowo.

Nie wszystkie dolegliwości, jakimi charakteryzuje się menopauza towarzyszą przekwitaniu każdej kobiety. Podobnie ma się to w przypadku menstruacji, niektóre bywają krótkie i skąpe inne są z kolei bardzo bolesne, długie oraz znacznie obfite.

Czy to już menopauza?

Pewnie każda z pań zastanawia się nad tym, kiedy biologiczny zegar się zatrzyma i nastanie menopauza, która ma charakter nieodwracalny. Nie każda kobieta przechodzi menopauzę w podobnym wieku. Randomizowane próby wskazują jednakże, iż menopauza dotyka 90 procent kobiet po pięćdziesiątce i ponad trzydziestu procent pań po czterdziestce. Widać więc, jak indywidualną kwestią jest menopauza.

Klimakterium: czy picie kawy powoduje uderzenia gorąca?

Ustrój organizmu przygotowuje się do zmian bardzo harmonijnie i stopniowo, a objawy jakie ma menopauza występują na ogół parę lat przed zakończeniem miesiączkowania i utrzymują się przez kilka/kilkanaście lat po zakończeniu miesiączkowania. Objawy jakimi cechuje się menopauza są stosunkowo charakterystyczne i zaliczyć do nich należy:

  • nieregularne miesiączki, aż do momentu całkowitego zatrzymania cyklu,
  • napadowe pocenie się oraz uderzenia gorąca – jest to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów,
  • bóle głowy, przemęczenie, bóle mięśni, kołatanie serca,
  • uczucie zmęczenia, bezsenność, wczesne, poranne budzenie,
  • wahania nastroju, pobudzenie, drażliwość, płaczliwość, w skrajnych przypadkach depresja okołomenopauzalna,
  • obniżona ochota na seks, sucha pochwa oraz ból podczas stosunku, wymienione zmiany mogą sprzyjać rozwojowi tzw. zanikowego zapalenia pochwy,
  • częste oddawanie moczu i problemy z jego trzymaniem.

Oswoić klimakterium

Chociaż przekwitanie to zupełnie naturalny proces, u wielu kobiet wywołuje niepokój, a nawet strach. Z jednej strony bowiem rozpoczyna się niechciana, lecz nieuchronna starość, z drugiej pojawiają się przykre dolegliwości, które sygnalizują, że oto pewien etap życia zmierza ku końcowi. Klimakterium nie jest jednak wyrokiem śmierci. Jest to proces, którego skutki można złagodzić, np. poprzez odpowiednią terapię hormonalną. Warto również zadbać o drobne zmiany w diecie, przygotowując posiłki bogate w witaminy i składniki odżywcze. Pamiętaj, im więcej owoców i warzyw, tym lepiej! Rzuć palenie, ogranicz picie alkoholu i uprawiaj aktywność fizyczną, dzięki czemu nie tylko zredukujesz fale gorąca, ale także utrzymasz szczupłą sylwetkę i doskonałą kondycję

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAntybiogram
Następny artykułZapalenie spojówek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here