Zapalenie spojówek

Czym jest?

Zapalenie spojówek to nic innego jak infekcja przezroczystej membrany. Obejmuje ona białka oczu oraz wewnętrzną część powiek. Objawia się poszerzeniem naczynek krwionośnych, które stają się bardzo mocno widoczne. Przez to na oczach pojawia się bardzo wyraźne zaczerwienienie.

Do przyczyn zapalenia można zaliczyć infekcję, która spowodowana może być przez bakterie, wirusy lub reakcję alergiczną. Zapalenie spojówek w większości przypadków nie ma wpływu na jakość widzenia.

Za to praktycznie zawsze powoduje dość silny dyskomfort. Zapalenie spojówek może być również zaraźliwe. Konieczne jest więc natychmiastowe podjęcie leczenia po rozpoznaniu choroby.

Objawy definiujące zapalenie spojówek

Do objawów zaliczyć można:

  • Zaczerwienienie oczu
  • Świąd
  • Wyciek ropny, który w dużym stopniu utrudnia otwarcie powiek po przebudzeniu
  • Łzawienie

Przy tym zapalenie spojówek może dotyczyć jednego oka bądź obydwóch. Zapaleniu bardzo często towarzyszy także wodnisty katar oraz nadwrażliwość na światło. Objawy mogą doskwierać przez okres od 1 tygodnia do nawet 2 tygodni.

Zapalenie spojówek występuje w formie bakteryjnej, której towarzyszą obrzęk w okolicach oczu, a także powiększenie węzłów chłonnych.

W przypadku zapalenia wywołanego alergią zapaleniu towarzyszą intensywny świąd oraz łzawienie, a także takie objawy jak katar sienny i kichanie.

Jak można się narazić na zapalenie spojówek?

Zarażenie może następować poprzez kontakt z osoba już chorą. Poprzez kontakt z czynnikiem alergizującym oraz poprzez używanie soczewek kontaktowych.
Powikłania po zapaleniu

Zapalenie spojówek może doprowadzić do bliznowacenia rogówki. To schorzenie może w efekcie prowadzić do osłabienia widzenia, a w najgorszym przypadku nawet do utraty wzroku.

Jak zdiagnozować zapalenie spojówek?

Najlepiej udać się do lekarza, który po dokonaniu badań będzie wstanie ocenić czy powstała infekcja. W niektórych przypadkach zastosowane leczenie może nie dać jednak efektów bądź dać jedynie efekt na krótki czas. W takiej sytuacji lekarza zaleca diagnostykę laboratoryjną, która umożliwia rozpoznanie co tak naprawdę jest odpowiedzialne w danym przypadku za zapalenie spojówek. Na tej podstawie dobierane jest odpowiednie dla pacjenta leczenie.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Najczęstszą formą leczenia bakteryjnego zapalenia jest antybiotyk miejscowy. W przypadku zapalenia wirusowego objawy często ustępują zupełnie same. Nie zmienia to jednak faktu, że i w tej sytuacji lekarz może zalecić zażywanie środków przeciwwirusowych. Gdy chodzi o zapalenie alergiczne to najczęściej w tej sytuacji wykorzystywane są leki przeciwhistaminowe.

Zapalenie spojówek

Jak zapobiegać zapaleniu?

Zapalenie spojówek może być wywołane przez czynniki, którym można zapobiec. Duży wpływ na to ma na przykład nieprzestrzeganie higieny. Dlatego też tak istotne jest częste mycie rąk i niedotykanie oczu brudnymi.

Częste zmienianie pościeli również może zapobiec powstawaniu zapalenia. Gdy już dojdzie do zapalenia to konieczne jest pozbycie się wszelkich przedmiotów, które mają styczność z okiem takich jak tusze do rzęs czy szkła kontaktowe. Po zakończonym leczeniu konieczne jest natomiast pozbycie się wszystkich stosowanych podczas tego leków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here