Konsultacje psychologa dla młodzieży na miarę XXI wieku

Zadaniem z jakim musi zmierzyć się wielu nastolatków jest dyskomfort spowodowany niezadowalającym stanem zdrowia psychicznego. Bardzo często niezbędne są konsultacje ze specjalistą.

W kwestii zdrowia psychicznego grupą szczególnie wymagającą uwagi jest młodzież. Przejście przez okres dojrzewania nie zawsze mija pomyślnie i pojawia się sporo komplikacji. Każda młoda osoba posiada indywidualny sposób w jaki odreagowuje kłębiące się w niej emocje. Należy pamiętać, że proces ten jest nieodłącznym elementem kształtowania się charakteru i stopniowym wchodzeniem w dorosły świat pełen nowych trudności. Każdy z nas na swój własny i niezwykły sposób przechodzi przez szereg wyzwań i w różnym stopniu potrafi rozwiązywać napotykane komplikacje. Warto jednak wiedzieć, że nie jesteśmy zdani sami na siebie, jest wiele osób i instytucji, które chcą i potrafią pomagać, wykazując się całkowitym zrozumieniem i zachęceniem do dialogu.

Czerwone sygnały, które mogą być oznaką niestabilnego stanu emocjonalnego u młodzieży:

  • nagła zmiana w wyglądzie,
  • autoagresywne zachowania,
  • zaburzenia łaknienia,
  • zaburzenia snu,
  • stany lękowe, fobie,
  • wycofanie społeczne,
  • brak chęci do nauki,
  • obojętność,
  • zmiany w zachowaniu wywołane nową sytuacją,

Należy zwrócić uwagę, że są to jedynie niektóre z oznak pewnych zaburzeń. W celu pełnej diagnostyki warto zwrócić się do specjalisty na konsultacje psychologa dla młodzieży.

W obliczu obecnej sytuacji epidemiologicznej, zdrowie psychiczne młodzieży szkolnej jest wyjątkowo zagrożone. Skarży się ona na przemęczenie i brak chęci do dalszego działania oraz lęk przed brakiem zmian. Nasuwa się wiele pytań co do przyszłości, między innymi czy kiedykolwiek będzie możliwy powrót do normalności albo gdy już przywrócony zostanie dawny porządek, czy młode osoby będą potrafiły się w nim odnaleźć. W takim momencie, dobrze mieć świadomość, że nie pozostajemy zdani sami na siebie.

Słuchać a nie tylko słyszeć…

Otwarcie na dialog, chęć wysłuchania i próba odnalezienia się w świecie dorastającej osoby, zamiast udzielania rad, bywa niejednokrotnie bardziej skuteczna. Warto słuchać, ponieważ w głowach młodzieży jest mnóstwo słów, które chcą zostać wypowiedziane, ale nie znajdując odpowiedniego wsparcia, zostają niewypowiedziane lub stają się krzykiem rozpaczy. Dlatego sprawiajmy, by każda młoda osoba, miała możliwość doświadczenia szczęścia w swoim życiu, bez ciążącego natłoku myśli i pewnością, że gdy będzie potrzebowała pomocy otrzyma należyte wsparcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here