Odpowiednia pielęgnacja szkieł kontaktowych gwarantuje prawidłowe działanie soczewek korekcyjnych, a także zmniejsza ryzyko podrażnień czy infekcji oka. Soczewki miesięczne wymagają czyszczenia w specjalnym płynie oraz przechowywania w pojemniku. Zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno odbywać się zawsze po wcześniejszym dokładnym umyciu i osuszeniu dłoni.
Soczewki miesięczne – jak nosić?
Szkła kontaktowe miesięczne to 1 para soczewek przeznaczona do noszenia przez 30 dni. Codziennie, przed pójściem spać, należy je zdjąć, dokładnie oczyścić i umieścić w specjalnym pojemniku. Soczewki miesięczne do dobre rozwiązanie dla osób, które na stałe chcą zrezygnować z noszenia tradycyjnych okularów korekcyjnych. Szkła kontaktowe wyrzuca się po 30 dniach, dlatego wystarczy zaledwie 12 par, aby zapewnić sobie dobre i ostre widzenie przez cały rok. To, ile kosztują soczewki miesięczne, ustalają poszczególne firmy zajmujące się ich produkcją. Dzienny koszt użytkowania szkieł kontaktowych wynosi średnio około 2 złote.
Soczewki kontaktowe miesięczne – zakładanie i zdejmowanie
Każde zdejmowanie i zakładanie soczewek powinno być poprzedzone dokładnym umyciem i osuszeniem dłoni. Ręce najlepiej myć delikatnym mydłem antybakteryjnym, a do wycierania użyć ręcznika, który się nie strzępi. Dokładna higiena dłoni zapobiegnie dostaniu się bakterii oraz zanieczyszczeń na soczewkę, a co za tym idzie również do oka.
Płyn do soczewek
W ciągu dnia na szkłach kontaktowych mogą gromadzić się tłuszczowe i białkowe osady. Jedyną skuteczną metodą ich czyszczenia jest specjalny płyn do soczewek. Szkieł kontaktowych nie należy myć śliną, mydłem ani innymi preparatami do codziennej higieny, ponieważ mogą one uszkodzić ich delikatny materiał lub spowodować podrażnienia oka. Przed użyciem płynu należy zapoznać się z ulotką znajdującą się w opakowaniu oraz dobrać go do rodzaju soczewek. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje preparatów czyszczących: płyny do soczewek twardych oraz miękkich.
Jak czyścić i przechowywać soczewki kontaktowe?
Codzienne czyszczenie soczewek jest niezbędne aby pozbyć się zanieczyszczeń i osadów. Szkła kontaktowe najlepiej czyścić zaraz po zdjęciu z oka. Wystarczy położyć soczewkę na czystej i suchej dłoni a następnie opłukać ją płynem pielęgnacyjnym. Szkła kontaktowe należy przechowywać w specjalnym pojemniku, zalewając go wcześniej preparatem czyszczącym, tak, aby po włożeniu do niego soczewki była ona całkowicie zanurzona w płynie. Ze względów higienicznych pojemnik należy również codziennie czyścić a także wymieniać na nowy przynajmniej raz na miesiąc.