Kriolezja kręgosłupa to przezskórna, bezpieczna i bardzo skuteczna metoda mikroinwazyjnego leczenia bólu. Celem jest długotrwała redukcja dolegliwości bólowych osiągana poprzez zastosowanie niskich temperatur.

Procedura ta polega na wyłączeniu funkcji czuciowych wybranych struktur nerwowych. Oznacza to jednocześnie długotrwały efekt przeciwbólowy. Jest to metoda bardzo promowana ze względu na bezpieczeństwo dla pacjenta, skuteczność i długotrwały efekt terapeutyczny. Warto nadmienić, że jest to terapia z wyboru w przypadku występującej lekooporności pacjenta na przewlekłą farmakoterapię.

Wytyczne Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu jasno wskazują na terapię multimodalną z zastosowaniem alternatywnych metod leczenia analgetycznego. Ból nigdy nie jest zjawiskiem punktowym. Zazwyczaj promieniuje na cały organizm dając objawy takie jak przyspieszone tętno, wzrost ciśnienia tętniczego krwi czy reakcje immunologiczne.

Kriolezja jest zabiegiem odwracalnym i bardzo konkurencyjnym dla farmakoterapii. Znajduje zastosowanie w takich dziedzinach medycyny jak ortopedia, neurologia, neurochirurgia, ginekologia, seksuologia czy okulistyka.

Warto podkreślić,że kriolezja jest procedurą wykonywaną w ramach zabiegu jednodniowego. Stosuje się metodę przezskórną z zastosowaniem zasad aseptyki i antyseptyki. Zabieg jest minimalnie inwazyjny, nie wymaga długiego okresu hospitalizacji ani nawet zakładania szwów.

Jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania. Należą do nich ciąża, infekcje i zakażenia, koagulopatie oraz brak możliwości udzielenia przez pacjenta świadomej zgody na zabieg.

Przejdźmy zatem do wskazań do wykonania kriolezji kręgosłupa. Są to m.in. bóle głowy i karku w wyniku neuralgii potylicznej, neuralgia nerwu trójdzielnego generująca bóle twarzy, redukcja bólu fantomowego, leczenie zespołu „łokcia golfisty” i „łokcia tenisisty” oraz „ostrogi piętowej”, pęcherz neurogenny, krioblokada w bólu nowotworowym.

Zalety zabiegu to przede wszystkim skuteczność, odwracalność, bezpieczeństwo, brak efektów ubocznych, szybkość wdrożenia procedury, precyzja oraz selektywność działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here