Niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ w chorobach układu krążenia

Czym są NLPZ?

Jest to popularny skrót, który oznacza właśnie niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to bardzo duża grupa substancji, do których zaliczają się tak popularne leki jak naproksen ibuprofen, aspiryna, a także wiele innych leków. Leki typu NLPZ to cechują się działaniem przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym oraz przeciwbólowym. Dlatego też używane są w wielu sytuacjach i przez wiele osób.

Część z tych leków dostępna jest nawet bez recepty. Doprowadza to do sytuacji, w której to często substancje tego typu stosowane są przez pacjentów bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą co może prowadzić do naprawdę niepożądanych skutków i bardzo dużych niebezpieczeństw. Leki NLPZ nie są bowiem pozbawione skutków ubocznych.

Który z leków tego typu najlepiej wybrać?

NLPZ to ogromna grupa leków przez co wybranie tego najbardziej odpowiedniego dla siebie nie jest proste, ale dla zachowania dobrego zdrowia jest konieczne. Panuje bowiem przekonanie, że leki tego typu nie szkodzą co nie jest prawdą. Ich dobranie do stanu zdrowia jest niezwykle istotne, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo.

Ze skutków ubocznych szczególnie często występujące są problemy z przewodem pokarmowym, który za sprawą tych leków jest bardzo obciążony i musi pracować na wyższych obrotach. Leki NLPZ stosowane w dużych ilościach obciążają również serce i mogą doprowadzić do zawału serca.

Wybór odpowiedniego preparatu powinien zatem zależeć od samego profilu pacjenta i jego uwarunkowań zdrowotnych, na których warto się jak najbardziej skupić. U osobach, które są już po zawałach serca, udarach czy mają problemy z układem sercowo-naczyniowym należy sięgać po takie NLPZ, które nie mają na ten wpływu.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ w chorobach układu krążenia

Tym sposobem zmniejsza się ryzyko ponownych problemów zdrowotnych. Najbezpieczniejszym lekiem z grupy NLPZ dla osób mających problemy z sercem jest naproksen. Jest to przy tym jedyny w pełni bezpieczny lek z tej grupy, który może być stosowany przez osoby z chorym sercem.

W jakich dawkach stosować leki NLPZ?

Dla własnego bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie jak najmniejsze dawki, która okaże się skuteczna. Dzięki temu zachowanie świetnego zdrowia i samopoczucia jest znacznie prostsze i jest w stanie osiągnąć to każda osoba. Można tym samym bardzo dużo zyskać na takim działaniu i być z niego naprawdę szczęśliwym. Zmniejsza się w ten sposób ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów związanych z zażywaniem konkretnego preparatu w swojej sytuacji.

W przypadku leku jakim jest naproksen wystarcza już 220 mg substancji. Taka dawka jest tak samo skuteczna jak dawki większe. Przy tym udowodniono w badaniach, że naproksen jest lekiem skuteczniejszym niż ibuprofen czy paracetamol. Z leków NLPZ jest on zatem jak najbardziej warty zainteresowania. Zostało to potwierdzone na pacjentach, które przyjmowały ten lek, aby uśmierzyć ból zęba czy bolesną miesiączkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here