plomby

Plomba to wypełnienie dentystyczne, którym uzupełnia się ubytek w zębie po oczyszczeniu go z bakterii próchnicznych. Stomatolog w zależności od typu plomby może dopasować jej kształt oraz kolor każdorazowo do zębów pacjenta. Obecnie w gabinetach dostępne są różne rodzaje wypełnień dentystycznych. Różnią się między sobą trwałością, sposobem wykonania oraz ceną w przypadku wizyty prywatnej. Najczęściej występują te utwardzane przez lampy polimeryzacyjne, ale nie brak też tradycyjnych rozwiązań.

Rodzaje plomb dentystycznych

W gabinecie stomatologicznym pacjent ma do wyboru plomby:

  • amalgamatowe
  • kompozytowe światłoutwardzalne
  • kompozytowe chemoutwardzalne
  • porcelanowe
  • glasjonomerowe

Plomby amalgamatowe stosowane są głównie podczas wizyt realizowanych w ramach opieki NFZ. Stanowią one połączenie odpowiednich proporcji rtęci, miedzi, cynku, cyny i srebra. Powoli wycofywane są z użycia. W Polsce prawo zabrania stosowania ich u kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci do 15. roku życia szczególnie w mlecznych zębach.

Kompozyty światłoutwardzalne można dopasować kolorystycznie do zębów. Z uwagi na ich plastyczność łatwo się formują. Dlatego można nakładać je również na zęby przednie. Do ich utwardzania służy lampa polimeryzacyjna.

Plomby chemoutwardzalne są nieco słabsze od światłoutwardzalnych. Trudniej też dopasować je kolorystycznie do barwy zębów. Stosuje się je głównie w gabinetach, w których dostępna jest opieka na NFZ. Najczęściej do trójek zakładane są wtedy plomby chemoutwardzalne, a na kolejnych zębach amalgamatowe.

W przypadku dużych ubytków tradycyjne plomby mogą nie być wystarczające do odtworzenia kształtu zęba. Wtedy stosuje się plomby porcelanowe. To jedyny sposób na to, by uratować ząb przed ekstrakcją i wstawieniem implantu.

Plomby glasjonomerowe wykonuje się czasem u dzieci. W ich skład wchodzi fluor, który ma działanie przeciwpróchnicze. Poza tym u dzieci stosowane są również plomby kolorowe. To wypełnienie kompozytowe z zabarwieniem wybranym przez dziecko. Ma to w zasadzie jeden cel – umilić dziecku wizytę w przychodni i sprawić, że przełamie ono strach przed leczeniem, które – choć jest całkowicie bezbolesne – może być dla małego pacjenta trudne.

Funkcje plomby stomatologicznej

Plomba, którą zakłada się na ząb po leczeniu, zabezpiecza wrażliwe tkanki przed bakteriami, które mogłyby spowodować zapalenie miazgi. Pozwala również pacjentowi odzyskać komfort podczas jedzenia i picia. Dodatkowo plomby światłoutwardzalne sprawiają, że zęby wyglądają estetycznie i pozbawione są przebarwień wynikających ze zmian próchniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here