Choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów
fot. Pixabay.com

Dziś choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje, że nasze serce zaczyna niedomagać? Jak się to objawia? Jak zapobiegać schorzeniom serca? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/choroby-serca-przyczyny-rodzaje-objawy/

Jakie są rodzaje chorób serca i co do nich prowadzi?

Wśród najczęściej występujących chorób serca wyróżnia się:

  • arytmię – charakterystyczna dla niej jest nieregularna praca serca, nagłe przyspieszanie i zwalnianie. Objawia się również uczuciem duszności, bólami w klatce piersiowej i zawrotami głowy.
  • miażdżycę tętnic – o niej mówimy wówczas, gdy blaszki miażdżycowe prowadzą do zmniejszenia światła w tętnicach i utrudniają przepływ krwi. Objawia się ona drętwieniem i niedowładem kończyn, dusznościami, zimnymi dłońmi i stopami.
  • wrodzone wady serca – powstały na etapie życia płodowego, dotyczą budowy serca lub też jego czynności. Objawiają się sinicą, obrzękiem stóp, dusznościami, zaburzeniami rytmu serca.
  • chorobę wieńcową, niedokrwienną serca – spowodowana jest odkładaniem się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Jej objawy to przede wszystkim ból w klatce piersiowej, duszności, mdłości, wzdęcia.

Do chorób serca prowadzą przede wszystkim otyłość, cukrzyca, czynniki genetyczne, nadciśnienie, nadużywanie alkoholu i narkotyków, przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, nadużywanie kawy.

Styl życia dobry dla serca

Aby właściwie dbać o ten narząd, bez którego nasze życie nie byłoby możliwe, dbać o to, aby jak najdłużej zachować serce w dobrym zdrowiu. Jak więc to zrobić? Przede wszystkim odpowiednią dietą bogatą w kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, warzywa, owoce, zioła, produkty z pełnego ziarna. Ponadto należy dbać o prawidłową masę ciała oraz regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Warto również unikać alkoholu, palenia papierosów, nie przesadzać z kawą i innymi napojami kofeinowymi. Dobrze jest także regularnie sprawdzać poziom cholesterolu we krwi oraz zadbać o zdrowie zębów.

Zobacz też: http://www.morzeurody.pl/na-czym-polega-odzywianie-sie-w-zgodzie-z-grupa-krwi/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here