Do przyczyn występowania półpaśca można zaliczyć wirus VZV. Jest to ten sam, który odpowiada za ospę wietrzną. Półpasiec jest chorobą, którą nie można się zarazić od innych. Osoby, które zarażą się wirusem zachorują na ospę wietrzną.
Sam wirus umiejscawia się w pobliżu rdzenia kręgowego oraz mózgu, a dodatkowo może przez wiele lat pozostawać w stanie uśpienia i nie dawać kompletnie żadnych objawów. Najczęściej uaktywnienie się wirusa następuje u osób w podeszłym wieku w sytuacji, gdy organizm jest osłabiony przez wiele innych czynników.
Półpasiec występujący w okresie ciąży nie stanowi zagrożenia dla samego dziecka.
Półpasiec – objawy
Do objawów półpaśca można zaliczyć:
- Pieczenie, swędzenie, mrowienie, nadwrażliwość na dotyk
- Widocznym objawem jest czerwona wysypka
- Pojawienie się pęcherzy wypełnionych płynem. Z czasem te twardnieją i tworzą na skórze twardą skorupę
- Dodatkowymi objawami u osób chorych mogą być dreszcze, gorączka, ból głowy oraz problemy żołądkowe
Do pierwszych objawów półpaśca można zaliczyć dolegliwości bólowe. Wypryski na skórze pojawiają się nawet do 5 dni później po wystąpieniu samego bólu. W niektórych przypadkach mogą nie wystąpić natomiast wcale. Półpasiec może wystąpić w okolicach tułowia (najczęściej po jednej stronie), w okolicach twarzy, szyi, a także wokół oczu i uszu.
Kto jest narażony na półpaśca
Ponad połowa zachorowań tyczy się osób, które ukończyły 60 rok życia. Jest to najbardziej narażona grupa osób na zachorowanie. Często półpasiec może wystąpić również u dzieci, ale pod warunkiem, że przeszły one już ospę wietrzną. Ryzyko wystąpienia choroby jest również zwiększone przez przebyte nowotwory, HIV lub AIDS, a także przez obniżoną odporność.
Półpasiec – możliwe powikłania
- Neuralgia popółpaścowa – w niektórych przypadkach ból związanych z chorobą występuje nawet po zniknięciu wysypki. Jest to spowodowane tym, że uszkodzone włókna nerwowe wysyłają sygnały nerwowe z obszarów zagojonej skóry do mózgu.
- Półpasiec występujący w okolicach oczu może doprowadzć nawet do całkowitej utraty wzrok. Dlatego też, gdy wypryski pojawią się w okolicach oczu konieczne jest natychmiastowe udanie się do lekarza w celach kontrolnych.
- Zespół Ramsaya Hunta – dotyczy tylko sytuacji, gdy półpasiec występuje w okolicach uszu. W takiej sytuacji choroba może doprowadzić nawet do całkowitej utraty słuchy, a rzadziej do paraliżu mięśni twarzy.
- Bakteryjne zapalenie skóry – objawami są zaczerwienienie, nadwrażliwość lub zaognienie miejsca, w którym wcześniej występowała wysypka.
Półpasiec – jak rozpoznać chorobę?
Półpasiec dla lekarza jest bardzo łatwy do rozpoznania i już nawet lekarz pierwszego kontaktu powinien wykryć chorobę. W przypadku, gdy półpasiec nie daje żadnych objawów diagnoza może być utrudniona i może wymagać nawet udania się na kontrolę do specjalisty, który zaleci wykonanie testów laboratoryjnych.
Półpasiec – jak leczyć?
Choroba trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Jednak już po około 10 dniach pęcherze na skórze zaczynają pękać, a sama wysypka zanikać. W większości przypadków półpasiec nie pozostawia na skórze żadnych blizn. Leczenie odbywa się poprzez przyjmowanie leków przeciwwirusowych, które są skuteczną formą walki z chorobą. Miejscowo stosuje się również leki, które działają łagodząco na świąd skóry.