Prawidłowa higiena intymna to niezbędny warunek zdrowia każdej kobiety. W codziennej pielęgnacji należy pamiętać o podmywaniu się rano i wieczorem. Miejsca intymne należy wycierać od przodu ku tyłowi. Najlepiej nosić wyłącznie bieliznę bawełnianą, która przepuszcza powietrze i nie podrażnia delikatnych okolic intymnych.

Niewłaściwa higiena, bielizna ze sztucznych włókien, antybiotykoterapia czy osłabienie mogą doprowadzić do infekcji intymnej. Jednym z jej objawów są upławy, których nie można lekceważyć.

Wydzielina z pochwy – jak rozpoznać nieprawidłową?

Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest bezwonna, mleczna lub biaława, przejrzysta i śluzowata. Jej pojawienie się związane jest z cyklem menstruacyjnym kobiety, który dzieli się na 4 fazy:

  • faza pierwsza – trwa 8 dni, wydzielina zwykle nie występuje, kobieta może odczuwać suchość pochwy,

  • faza druga (owulacyjna) – trwa 3-4 dni, wydzielina jest obfita i śluzowata, przypomina wyglądem białko jaja. Śluz jest ciągnący i przezroczysty,

  • faza trzecia – trwa ok. 12 dni, śluz jest gęsty, kłaczkowaty i nieprzejrzysty,

  • faza czwarta – jest to miesiączka. W tej fazie śluz zabarwiony jest krwią.

Niepokój powinny wzbudzić upławy nietypowe, np. zielonkawe, żółtawe, wodniste, brązowe, ropne, lekko zabarwione krwią. Do lekarza należy się udać zwłaszcza wtedy, gdy upławom towarzyszy pieczenie, nieprzyjemny zapach, świąd lub ból.

Higiena kobiecych miejsc intymnych

Przyczyną upławów jest najczęściej niedostateczna higiena oraz fizjologiczna bliskość cewki moczowej i odbytu. Towarzyszą one infekcjom bakteryjnym i grzybiczym oraz zakażeniom rzęsistkiem pochwowym. W aż 60-80% przypadkach za upławy odpowiadają zakażenia bakteryjne, które są efektem zaburzeń mikroflory pochwy. Jest to częsty skutek nadużywania antybiotykoterapii.

Pojawieniu się upławów sprzyjają częste zmiany partnerów, nieprawidłowe miesiączkowanie, obniżenie odporności organizmu oraz stosowanie tamponów. Przyczyną mogą być także uczulające płyny do higieny intymnej, proszki do prania, lateks z prezerwatyw czy perfumowane papiery toaletowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here