Ciało człowieka w aż 70% składa się z wody. Bez odpowiedniego nawodnienia niemożliwy jest prawidłowy przebieg wszystkich procesów życiowych. Właśnie dlatego należy dbać o to, aby dostarczać swojemu organizmowi niezbędną ilość płynów. Jest to szczególnie ważne podczas zwiększonego wysiłku fizycznego czy biegunki, kiedy ryzyko odwodnienia jest bardzo duże.

Ile i jakie płyny zapewniają odpowiednie nawodnienie?

Dorosły człowiek powinien codziennie przyjmować około 2-3 litrów płynów. Zdecydowanie najkorzystniejsza dla zdrowia jest woda źródlana lub mineralna, ale nie tylko. Zdrowe i smaczne są również herbatki owocowe i ziołowe, np. z mięty czy melisy. Szczególnie bogate w witaminy i minerały są świeże soki owocowe i warzywne, które najlepiej przyrządzać samemu. Do dziennej dawki napojów nie wlicza się kawa i czarna herbata, które sprawiają, że organizm szybciej się odwadnia. Dobrym źródłem płynów są również zupy.

Co zrobić, aby nie groziło nam odwodnienie?

Ryzyko odwodnienia znacznie wzrasta w czasie czynnego uprawiania sportu oraz długotrwałych upałów. Problem ten pojawia się również podczas zakażeń układu pokarmowego, objawiających się biegunkami, gorączką czy wymiotami. Wówczas organizm potrzebuje znacznie większych ilości płynów niż zwykle. Po każdych wymiotach lub biegunce należy przyjmować dodatkową porcję płynów, a w czasie gorączki zwiększyć ich dobową ilość o 20-30%.

Odpowiednie nawadnianie jest szczególnie ważne w przypadku dzieci i osób starszych, u których do groźnego dla życia odwodnienia może dojść w zaledwie kilka godzin. Koniecznie trzeba wówczas pilnować, aby chory często przyjmował niewielkie ilości płynów.


Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

Podczas wymiotów i biegunek organizm traci nie tylko wodę, ale także elektrolity, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania wszystkich organów. W takiej sytuacji sama woda może nie wystarczyć, szczególnie jeśli odwodnienie jest bardzo silne. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie doustnych płynów nawadniających, które mają w swoim składzie elektrolity. Produkty te można kupić w każdej aptece bez recepty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here