Profilaktyka nowotworowa jest bardzo ważna. Zmiany w komórkach da się wykryć już na wczesnym etapie ich rozwoju, ale tylko pod warunkiem, że będziemy badać się regularnie – wówczas lekarz będzie miał wgląd do stanu organizmu sprzed kilka miesięcy i będzie mógł porównać ewentualnie  nieprawidłowości w stosunku do poprzednich wyników.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że regularnie przypomina się nam, dorosłym o profilaktycznych badaniach, ale jak jest z dziećmi? O ile można znaleźć informacje zachęcające np. do wizyt adaptacyjnych u dentysty, to sprawa wygląda na bardziej skomplikowaną w przypadku w profilaktyki nowotworowej u dzieci.

Czym jest profilaktyka nowotworowa?

To szereg działań, które pozwalają skontrolować stan organizmu i wykryć nieprawidłowości na możliwie jak najwcześniejszym etapie. Do profilaktyki zalicza się różne elementy, m.in.:

  1. Badania krwi – podstawowe badania morfologiczne w przypadku dzieci powinny być wykonywane średnio co dwa lata. Mogą dać one informację o ewentualnych stanach zapalnych czy niedoborach. W trakcie badań morfologicznych sprawdza się m.in. poziom krwinek czerwonych, stężenie hemoglobiny i trombocytów, bazofile i monocyty, OB (odczyn Biernackiego, informuje o osłabieniu układu immunologicznego), czy też CRP, czyli białko, które pojawia się we krwi w przypadku wystąpienia stanu zapalnego.
  2. Badania moczu – również należy wykonać je co dwa lata. Pozwala sprawdzić, czy w moczu jest białko lub cukier i czy nie wzrosła ilość leukocytów (która również informuje o rozwijających się stanach zapalnych)
  3. Badanie USG – badania z wykorzystaniem USG nie powinno wykonywać się tylko wtedy, gdy już „coś się dzieje”. Na zbadanie całego ciała można umówić się nawet do lekarza z Narodowego Funduszu Zdrowia. Badanie usg obejmuje niemalże wszystkie narządy. Przy jego użyciu można zbadać m.in. szyję (a więc i tarczycę), brzuch (narządy wewnętrzne: wątrobę, śledzionę, trzustkę), pęcherz moczowy, jądra czy nawet mózg. Aparat USG to jedno z najbardziej precyzyjnych urządzeń do badań – dzięki wykorzystaniu wysokiej częstotliwości przesyłania impulsów jest ono niezwykle dokładne. Warto wybrać się do lekarza, który posiada USG pracujący w trypie duplex oraz triplex – do takich sprzętów zalicza się między innymi aparat USG Philips HD5. Jakość przesyłanego obrazu jest na naprawdę najwyższym poziomie, co sprawia, że aparat jest w stanie wykryć nieprawidłowości nawet u najmłodszych dzieci. Badanie USG jest bezbolesne, dlatego wizyta u lekarza nie będzie kojarzyć się maluchom z nieprzyjemnością. Doktorzy mogą wcześniej zapoznać dzieci z funkcjonowaniem sprzętu i pokazać im żel, który nakłada się na badaną część ciała – dzięki temu dziecko oswoi się z nowym urządzeniem i podczas badania będzie leżeć spokojnie.

Czy aparaty USG są bezpieczne? Rodzice czasem mają obawy, czy powinni „narażać” dziecko na ewentualne skutki uboczne. Nie ma czego się obawiać – USG w stylu Philips HD5 do badania wykorzystują ultradźwięki, które dla nas mają zbyt wysoką częstotliwość, ale za to mogą być wyłapane przez maszyny. Badania USG są stosowane od kilkudziesięciu lat. Lekarze potwierdzają ich bezpieczeństwo i zachęcają do jak najczęstszej profilaktyki nowotworowej przy użyciu USG.

  1. Badania laryngologiczne. Maluchy często miewają stany zapalne gardła, więc możemy przeoczyć jakieś niepokojące sygnały i potraktować je jak zwykłe przeziębienie. Profilaktyczna wizyta u laryngologa pozwoli nam upewnić się, że w gardle malucha nie tworzą się żadne niebezpieczne komórki. Dodatkowo warto chodzić też do laryngologa wtedy, gdy mamy podejrzenie, że dziecko może zbyt słabo słyszeć. Być może koniecznie będzie założenie aparatu słuchowego lub przeprowadzenie drobnego zabiegu, który udrożni jamę nosowo-gardłową malucha.

Jeśli nie wiesz, jakie badania profilaktyczne wykonać na początku, skontaktuj się z lekarzem z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pediatra powinien przyznać dziecku skierowanie na badania.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Usg a profilaktyka nowotworowa dzieci” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here