Woda to eliksir życia – bez niego nie mogłoby ono zaistnieć na naszej, nomen omen, Niebieskiej Planecie. Dlatego tak ważne jest właściwe, codzienne nawadnianie organizmu. A jednak większość z nas wciąż nie wie wszystkiego, co jest konieczne, aby nie dopuścić do odwodnienia! Do tej pory spotykasz się głównie z opinią, że każdy z nas powinien wypijać ok. 1,5-2 litrów wody niegazowanej dziennie? Dowiedz się więcej na temat zawartości wody w organizmie i sprawdź, jak zadbać o właściwe nawodnienie komórek ciała!
Zawartość wody w organizmie – normy
Na początek przyjrzyjmy się procentowej zawartości wody w organizmie każdego człowieka. Zależna jest ona od kilku czynników, przede wszystkim od:
- wieku – u niemowląt stanowi ona aż 65-75% składu ciała, ze względu na niewykształcone jeszcze narządy, u osób dorosłych w granicach 50-65%, a u starszych – zaledwie do 50%,
- płci – mniej więcej w okolicy 12 r.ż. zaczynają być widoczne różnice składu ciała ze względu na płeć – w przypadku mężczyzn procentowa zawartość wody w organizmie wynosić będzie ok. 60-65, natomiast u kobiet 50-55%. Wszystko ze względu na większą ilość tkanki tłuszczowej u pań oraz mięśniowej u panów – ta druga potrafi bowiem składać się z wody w aż 70%!,
- sylwetki – z już przedstawionych przyczyn osoba z bardziej rozbudowaną tkanką mięśniową będziem miała wyższą zawartość wody w organizmie niż ta drobniejsza lub z większą ilością tłuszczu.
Wiemy już zatem, jak przedstawia się zawartość wody w organizmie – jej normy ze względu na różne czynniki. Warto jeszcze dowiedzieć się, jak możemy ją uzupełniać!
Zawartość wody w organizmie – jak ją uzupełniać?
Skład naszego organizmu zależy od wielu czynników. Dlatego właśnie ustalenie właściwej ilości wody, jaką powinniśmy wypijać każdego dnia, wcale nie jest takie proste! Istnieją jednak pewne wzory, które pomogą Ci w utrzymaniu prawidłowej zawartości wody w organizmie. Należą do nich zasady:
- 1 spożyta kcal równa się 1 ml wody,
- na każdy kilogram masy ciała powinno przypadać 30 ml wody,
- nieco bardziej skomplikowany wzór – na pierwsze 10 kg masy ciała przypada 100 ml wody, na kolejne 10 kg – 50 ml, a na kolejne już tylko 20 ml.
Pierwszy wzór na uzupełnienie zawartości wody w organizmie, pod warunkiem, że nie jesteśmy na dość ścisłej diecie, jest raczej trudny do obliczenia. Dużo łatwiej będzie wyglądać sprawa z dwoma kolejnymi – choć różnice między nimi mogą być spore. Przykładowo, osoba ważąca 70 kg – według metody 1 kg = 30 ml powinna wypijać 2,1 l, a według drugiej – 2,5 l. Z kolei ktoś o wadze zaledwie 50 kg według pierwszego wzoru powinien dostarczać organizmowi ok. 1,5 l płynów, a według drugiego – aż 2,1 l – czyli tyle, ile według prostszej metody osoba ważąca 20 kg więcej.
Warto jednak pamiętać, że nie ma większego sensu staranne porcjowanie wody – lepiej potraktować te metody raczej jako wskazówkę. Nie tylko dlatego, że skład naszego ciała może być różny i w rzeczywistości ważący 70 kg sportowiec i tak będzie potrzebował znaczne większej ilości płynów, niż ktoś, kto masę zamiast na siłowni zdobywał na kanapie. Przecież wodę dostarczamy nie tylko w czystej formie, ale też z pożywieniem! Świeży pomidor składa się z niej w ok. 93%, a arbuz – 92%! A takich przykładów jest znacznie więcej. Zresztą, pewnie nie raz zdarzyło Ci się odczuwać głód niedługo po posiłku. Czasem po prostu nasz organizm domaga się wody! Kiedy następnym razem Ci się to przytrafi, postaw na szklankę wody – być może to jej domaga się Twoje ciało.
Wodę możemy uzupełniać też za pomocą napojów – najlepiej soków lub naturalnych izotoników. Zarówno pierwsze, jak i drugie, możemy przygotować samodzielnie w domu. Przepisów na izotoniki jest zresztą całkiem sporo, w tym:
- płaską łyżkę soli kuchennej rozpuszczamy w litrze wody i dodajemy sok z cytrusów – cytryny limonki, bądź grapefruita. Taki napój przypadnie do gustu miłośnikom mało słodkich napojów. Odrobina mięty nieco przełamie jego mdły smak,
- 4 łyżki miodu, niecały litr wody, szczypta soli i sok z cytryny – te składniki wystarczą do stworzenia pysznego i uzupełniającego elektrolity napoju. Możesz też dodać więcej soku z cytryny lub innych owoców.
Wiesz już, jak uzupełniać zawartość wody w organizmie? W takim razie pij ją – na zdrowie!