Hiperhydroza to termin medyczny pod którym kryje się nadmierne pocenie się. To schorzenie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka, ale stanowi istotny problem
w życiu codziennym, ponieważ przekłada się bezpośrednio na stan psychiczny i komfort. Problem ten dotyczy najczęściej obszaru dłoni, pach, stóp i przedramion.

Przyczyna nadmiernej nadpotliwości pod pachami mogą być: zmiany hormonalne (menopauza), zaburzenia nerwowe (neuropatia), dolegliwości metaboliczne (cukrzyca), czynniki genetyczne, choroby nerek lub schorzenia infekcyjne.

Czynnikami sprzyjającymi są wysokie temperatury, wysiłek fizyczny, stres, silne emocje, dieta bogata w ostre przyprawy, używki takie jak kofeina, noszenie odzieży sztucznej, obuwie nieprzepuszczające powietrza oraz okres dojrzewania.

Leczenie można podzielić zasadniczo na zachowawcze, farmakologiczne i operacyjne. To ostatnie ma największą skuteczność. Sympatektomia to radykalny zabieg, który polega na wycięciu fragmentu układu nerwowego, a dokładnie pnia współczulnego wraz ze zwojami nerwowymi współczulnymi. W efekcie rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne w kończynach górnych co przekłada
się na zmniejszone wydzielanie potu przez organizm ludzki.

Sympatektomia piersiowa to zabieg polegający na wprowadzeniu endoskopu po wcześniejszym wprowadzeniu powietrza do jamy klatki piersiowej i wykonaniu nacięcia pod pachą. Zwoje nerwowe zostają przecięte za pomocą nożyc połączonych z endoskopem pod kontrola specjalnej kamery, niekiedy używa się promieni laserowych, aby zniszczyć zwoje nerwowe. Jeżeli problem jest tylko po jednej stronie ciała wtedy stosuje się lokalizacje za pomocą promieni rentgenowskich i dokonuje stymulacji elektrycznej. Zwoje nerwowe są zatem niszczone z użyciem fal radiowych przez elektrody umieszczone na skórze pacjenta. Miejsce nacięcia musi być pielęgnowane z zastosowaniem zasad aseptyki i antyseptyki, aby nie doprowadzić wtórnie do zakażenia rany.

Dolegliwość jaką jest nadmierna potliwość obejmuje około 2 – 3 procent populacji zazwyczaj w wieku od 20 do 30 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here