Badania w ciąży jakie należy wykonać

Badania, które powinna wykonać każda kobieta w ciąży pozwalają skutecznie diagnozować i wdrożyć leczenie wielu poważnych schorzeń matki oraz płodu, które mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka!

Badanie serologiczne

Badanie serologiczne grupy krwi oraz oznaczenie antygenu RH pozwala sprawdzić, czy istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Wielu ginekologów decyduje się na to badanie już na początku ciąży. Każda ciężarna zawsze powinna mieć przy sobie wynik badania serologicznego grup krwi.

Ciąża i poród to stany predestynujące do nasilonego krwawienia. W przypadku zaistnienia potrzeby nagłej transfuzji potrzebny jest dokładny wynik badania serologicznego!

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu to bardzo stare, ale niezwykle dobre badanie. Dostarcza ono informacji na temat funkcjonowania całego ustroju. Dzięki niemu możliwa jest ocena funkcjonowania nerek, weryfikacja obecności infekcji w drogach moczowych oraz diagnostyka cukrzycy ciężarnych.

Mocz do badania należy oddać w jałowym, specjalnym pojemniczku przeznaczonym dla celów diagnostycznych.

Oznaczenie poziomu glukozy w surowicy krwi

Oznaczenie poziomu glukozy w surowicy krwi to badanie obligatoryjne, gdyż cukrzyca ciężarnych to istotne niebezpieczeństwo dla matki i rozwijającego się dziecka. Badanie zleca się na początku pierwszego oraz na samym końcu drugiego trymestru ciąży. Pierwsze oznaczenie glukozy wymaga przebywania na czczo.

Badania w ciąży jakie należy wykonać

Przy prawidłowym wyniku także konieczna jest następna kontrola laboratoryjna. Pomiędzy 24 a 28 Hbd przeprowadzany jest doustny test obciążenia glukozą (OGTT). Należy wtedy przyjść po standardowym posiłku do laboratorium, gdzie otrzymuje się 75g rozpuszczonej glukozy do wypicia i następnie wykonuje się kilka badań glikemii w celu oceny tolerancji glukozy.

Badanie morfologii krwi obwodowej

Badanie morfologii krwi obwodowej wykonywane jest co miesiąc. Określa się tutaj frakcje białych, czerwonych krwinek oraz płytek. Dodatkowo morfologia krwi obwodowej dostarcza informacji na temat hematokrytu, stężenia hemoglobiny. Niedokrwistość to częsty problem wśród ciężarnych, a dzięki badaniom możliwe jest szybkie ustalenie przyczyny anemii. Do powyższych zaliczyć można niedobory witaminy B12, kwasu foliowego oraz żelaza.

Badania w ciąży jakie należy wykonać

Kontrole laboratoryjne pozwalają diagnozować anemie oraz wykrywać zakażenia, choroby rozrostowe i ogólnoustrojowe. Badanie z reguły jest wykonywane rano i zaleca się pozostawanie na czczo w trakcie wykonywania badania.

Badanie VDRL

Badanie VDRL w kierunku kiły zalecane jest w okolicy 10 Hbd i po 30 tygodniu ciąży. Wynik ostatniego odczynu krętkowego należy zabrać do szpitala i mieć go przy porodzie.

Testem przesiewowym w kierunku najczęstszych zespołów genetycznych jak Zespół Downa, Patau’a i Edwardsa jest tak zwany test Białka PAPP-A pomiędzy 10-14 tygodniem ciąży.
Badanie w kierunku wirusa cytomegalii (CMV) dobrze wykonać przed poczęciem dziecka.

Testowanie obecnie uważa się jednak za mało przydatne ze względu na brak swoistej profilaktyki oraz powszechność zakażenia wirusem cytomegalii. Standardowe testy wykonuje się pomiędzy 6-8 Hbd i potem około 24 tygodnia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here