Temat cięcia cesarskiego u kobiet jest poruszany w różnych kontekstach. Jednym z nich jest kolejna ciąża, a aspekty z jakimi łączy się ona z cesarką, to m.in. bezpieczeństwo na następną ciążę, konieczność ponownego wykonania cesarki czy powikłania w ciąży. W tym artykule poruszamy te tematy.
Zobacz też: http://jegoego.pl/druga-ciaza-po-cesarce/
Cesarka – trudny temat dla każdej kobiety
Cięcie cesarskie jest zazwyczaj wyjściem ostatecznym. Większość kobiety z natury decyduje się na poród naturalny, a cesarka jest wybierana wówczas, gdy poród siłami natury nie jest możliwy lub wręcz zagraża bezpieczeństwu mamy. O cięciu cesarskim często decyduje lekarz prowadzący.
Następstwa cięcia cesarskiego
Głównym następstwem cesarki, a wiele kobiet mówi, że skutkiem ubocznym, jest długi okres rekonwalescencji całego porodu. Cesarka jest bowiem zabiegiem operacyjnym, w którym następuje przecięcie skóry brzucha, a co gorsze nadwyrężenia mięśni brzucha i mięśni macicy. Ingerencja, która wywołuje takie skutki, wymaga przemyślanej i bezpiecznej rekonwalescencji i dlatego jest ona długa.
Kolejna ciąża po cięciu cesarskim
Kolejna ciąża po cesarce jest jak najbardziej możliwa. Ważne jest jednak, aby wszelkie rany po cesarce zagoiły się – wówczas jest to najbardziej bezpieczne dla nowego dziecka, jak i mamy. Niektórzy lekarze zalecają drugą ciążę około roku po cesarce, ale kwestia ta jest bardzo indywidualna. Ważne w tym wszystkim jest to, aby posiadać dobrego lekarza prowadzącego i zaufać jego wiedzy i doświadczeniu.
Czy jedna cesarka oznacza, że kolejna ciąża również zakończy się cięciem cesarskim?
Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie. Zwłaszcza jeśli już pierwsza ciąża skończyła się cięciem cesarskim. To pytanie krąży w głowach kobiet, które planują mieć jeszcze dzieci. Sytuacja nie jest jednorodna, ale w zdecydowanie większej ilości przypadków – fakt, że kobieta miała cesarkę nie oznacza, że kolejna ciąża także zakończy się cesarką. Wiele kobiet po cesarce (po odpowiednim okresie rekonwalescencji) zachodzi w ciążę i rodzi naturalnie.
Przeczytaj też: http://www.czasnaterapie.pl/dlaczego-testy-ciazowe-moga-klamac/