Demencja – aktywność umysłowa jako profilaktyka

Bagatelizowanie zapominalstwa jest powszechnym zjawiskiem wśród osób starszych. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ tendencja do tego będzie się stale powiększać. Dodatkowo coraz trudniej walczyć z zapominalstwem, gdy to już jest notoryczne. Dlatego też warto jak najwcześniej rozpocząć profilaktykę, która pomoże w walce z częstym zapominaniem.

Demencja starcza

W jesieni życia wiele osób gorszą pamięć utożsamia z demencją starczą. Demencja może być zdiagnozowana jedynie przez lekarza i jest bardzo poważną chorobą. Nie ogranicza się do zwykłego zapominalstwa ale i do bardzo poważnego utrudnienia codziennego funkcjonowania.

Do objawów demencji można zaliczyć upośledzenie zdolności umysłowych i emocjonalnych. Występują w jej przypadku również bardzo poważne problemy z pamięcią krótkotrwałą przy jednocześnie znakomitej pamięci długotrwałej.

Ryzyko wystąpienia demencji jest zwiększone za sprawą otyłości, nadciśnienia oraz cukrzycy w średnim wieku.

Warto dbać o umysł przez całe życie

Demencja nie musi na starość dotknąć osób, które przez całe życie dbały o swój umysł. Warto więc postawić na odpowiednią profilaktykę. W młodzieńczym wieku sprawność umysłu wynika w głównej mierze z ciągłej nauki, podnoszenia swoich kwalifikacji oraz bogatego życia towarzyskiego. Takie funkcjonowanie wymaga stałego wysiłku intelektualnego, a przy tym jest bardzo interesujące. Dlatego też demencja takich osób nie dotyka. Sugerując się badaniami nigdy nie jest jednak za późno na rozpoczęcie ćwiczenia umysłu.

Osoby w podeszłym wieku, które rozpoczęły naukę języka obcego bardzo pozytywnie wpłynęły na stan swojego umysłu i pamięć. Mózg dzięki takiemu działaniu staje się znacznie bardziej plastyczny.

Ćwiczenia umysłowe

Aby zachować wysoką sprawność umysłu konieczne jest wykonywanie systematycznych ćwiczeń, które nie muszą zajmować wiele czasu, a mogą dać bardzo dobre rezultaty. Warto wybierać przy tym takie ćwiczenia, które faktycznie dostarczają radości i są wykonywane z przyjemnością. Dzięki temu będą one wykonywane z większym zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy.

Postawienie na takie działanie ma za sprawą tego jak najbardziej sens i jest bardzo mocno polecane wszystkim osobom. Nie można również stresować się nauką, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek do zamierzonego i prowadzić do pojawienia się naprawdę niekorzystnych zmian w mózgu. Odpowiednia profilaktyka powoduje, że demencja nie wystąpi bądź zostanie opóźniona.

Demencja – aktywność umysłowa jako profilaktyka

Oto przykładowe sposoby na zadbanie o swój umysł:

  • Gra w szachy i karty (istnieją różnego rodzaju instytucje skupiające właśnie seniorów)
  • Nauka języka obcego
  • Rozwijanie życia towarzyskiego i kontakt z innymi osobami
  • Gra na instrumencie
  • Czytanie
  • Rozwiązywanie krzyżówek
  • Utrzymywanie relacji z najbliższymi
  • Zabawa z wnukami

Takie działanie powoduje, że demencja nie będzie straszna i nie nadejdzie. Osoba starsza będzie mogła natomiast cieszyć się pełnią życia i naprawdę świetnym samopoczuciem. Znacznie poprawi się również pamięć u takiej osoby co także bardzo pozytywnie wpływa na jej nastrój. Demencja zatem wcale nie musi wystąpić w starszym wieku i nie należy się jej obawiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here