Dolegliwości, jakie niesie za sobą zakażenie układu moczowego, to bardzo często objawy dyzuryczne, czyli utrudnione i częste oddawanie moczu, z uczuciem braku pełnego oddania moczu.
Dodatkowo zakażenie układu moczowego może generować takie dolegliwości, jak ból w podbrzuszu, parcie naglące na pęcherz. Przyczyną takiego stanu jest dostanie się do układu moczowego uro-patogennych drobnoustrojów. Jak skutecznie z nimi sobie poradzić?
Medykamenty na zakażenie układu moczowego?
Leki zawierające związki nitrofurantoiny- są to pierwsze i od lat dostępne leki OTC na zakażenie układu moczowego. Najczęściej się stosuje furaginę, która nie tylko zwalcza drobnoustroje, które wywołują zakażenie układu moczowego, ale i wspomagają terapie poprzez nasilenie diurezy.
Lek stosowny jest przez około tydzień (w pierwszym dniu stosuje się 2 tabletki 4 razy na dobę, w kolejnych dobach zażywa się dwie tabletki 3 razy na dobę).
Nie można zaprzestać leczenia bezpośrednio po zakończeniu objawów! Leczenie ma trwać tyle, ile deklaruje producent leku.
Niedoleczone zakażenia często nawracają (szczególnie u kobiet). W razie poważniejszych dolegliwości można zastosować leki przeciwbólowe zawierające paracetamol albo preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak choćby ibuprofen.
Przy zakażeniu bardziej patogenną florą należy zastosować antybiotyki przepisywane przez lekarza: ciprofloksacynę, amoksycylinę z kwasem klawulanowym albo cefuroksym.
Domowe sposoby na zakażenie układu moczowego!
Spożywanie znacznych ilości płynów
Utrzymywanie kwaśnego odczynu moczu poprzez spożywanie dużych ilości wody z cytryną jest bardzo prostym sposobem na zakażenie układu moczowego. Liczne bakterie patogenne specjalnie podnoszą pH środowiska poprzez rozkład amoniaku. Dodatkowo na zakażenie układu moczowego stosować można kwas askorbinowy.
Ważne jest oddawanie moczu przy nawet niewielkim uczuciu parcia. Nie należy go przetrzymywać – dobrze przebywać w miejscach, gdzie toaleta jest powszechnie dostępna.
Należy oddawać mocz do końca. Jest to najszybsza droga, aby zlikwidować zakażenie dróg moczowych, gdyż pozostawienie moczu w pęcherzu sprzyja namnażaniu się patogenów.
Gdy tylko przechodzi się zakażenie układu moczowego, należy unikać alkoholu, gazowanych napojów, ostrego jedzenia oraz kofeiny. Te rzeczy mogą nasilić dolegliwości.
Przy występowaniu objawów zakażenia dróg moczowych należy unikać stosunków seksualnych.
Należy stanowczo zrezygnować z gorących kąpieli z pianą. Zawarte w preparatach do kąpieli składniki mogą nasilać uczucie podrażnienia.
Dobrze wspierać się naturalnymi metodami- jedzenie pietruszki, selera i arbuza działa moczopędnie. Częste oddawanie moczu to skuteczna strategia usuwania bakterii.
Żeby zapobiegać takim dolegliwościom jak zakażenie dróg moczowych należy koniecznie utrzymywać miejsca intymne w czystości.
Regularne podmywanie się od przodu do tyłu pozwoli zapobiec przenoszeniu flory z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej.
Warto zastosować kilka prostych sposobów, aby zakażenie układu moczowego nie było problemem i żeby nie nawracało.