W przypadku dziecka występuje znacznie mniejsza odporność organizmu, która spowodowana jest stale rozwijającym się układem immunologicznym. Dzieci są tym samym bardziej narażone na infekcje i zachorowania. Do najczęściej występujących zaliczają się infekcje górnych lub dolnych dróg oddechowych, jak np. chrypka i suchość w gardle. Sprawdzamy czy jest ona groźna oraz sugerujemy jak radzić sobie z nią.

Suchość i drapanie w gardle dziecka. Czy u dziecka może pojawić się chrypka?

Czym jest chrypka?

Można ją określić jako zaburzenia wydawanych dźwięków, które objawia się szorstkim, matowym lub cichym głosem. Chrypka sama w sobie jest jednak dolegliwością, która jest spowodowana inną chorobą. W niektórych sytuacjach jak w trakcie mutacji głosu i młodych chłopców pojawia się ona samoczynnie. W większości przypadków jest jednak dolegliwością, która wynika z rozwoju innej choroby.

Skąd się bierze chrypka?

Powodów występowania chrypki jest naprawdę bardzo wiele. W niektórych przypadkach nie są one groźne i chrypka sama przechodzi, a w innych konieczna jest wizyta u specjalisty, która pozwoli na określenie przyczyny powstania dolegliwości. W sytuacji, gdy chrypka utrzymuje się do kilku dni, nie należy mieć zmartwień. W sytuacji, gdy jednak ta trwa przez 1-2 tygodnie lub dłużej, konieczna jest wizyta u lekarza. Może bowiem wystąpić w takiej sytuacji infekcja górnych dróg oddechowych, której należy w odpowiedni sposób przeciwdziałać.

Chrypka – co można zrobić w warunkach domowych?

W warunkach domowych można przeciwdziałać delikatnej chrypce co da dziecku ulgę i pomoże w szybszym zwalczeniu chrypki. Bardzo istotne w takiej sytuacji jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza. Ma to szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym. Ważne jest także spożywanie dużej ilości płynów. Nie wskazane jest również, aby dziecko krzyczało, ponieważ prowadzi to do jeszcze większego podrażnienia dróg oddechowych. Dobrze sprawdzają się również preparaty zawierające miód lub wyciąg z porostu islandzkiego.

Leczenie dostosowane przez specjalistę

Chrypka mimo, że w wielu przypadkach niegroźna to w przypadku, gdy przeciąga się przez długi czas warto skorzystać z porad specjalisty. Jest on w stanie przepisać odpowiednie leki oraz zdiagnozować co jest przyczyną pojawienia się chrypki. Chrypka dzięki temu zostanie wyleczona znacznie szybciej, a dziecko będzie mogło cieszyć się świetnym samopoczuciem.

Podsumowanie

Chrypka to dolegliwość, która jest bardzo uciążliwa dla dziecka. Utrudnia bowiem przełykanie śliny i powoduje duży dyskomfort. Stosowanie odpowiednich preparatów mających na celu załagodzenie objawów choroby jest zatem bardzo istotne. Same preparaty są przy tym łatwo dostępne i nie powodują skutków ubocznych. Dopiero w sytuacji, gdy chrypka przeciąga się przez dłuższy czas konieczna jest wizyta u lekarza i zastosowanie specjalistycznego leczenia, które pomoże w dojściu do świetnego zdrowia i samopoczucia. Zastosowanie odpowiednich środków ma zatem jak najbardziej sens i jest bardzo korzystne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here