Odprężający rytuał w wannie można przygotować w domowym zaciszu za pomocą olejków, płynów lub soli do kąpieli. Nastrojowy klimat stworzy ulubiona muzyka oraz rozpalone świece zapachowe lub kominek aromaterapeutyczny.

Zalety gorących kąpieli

Gorąca kąpiel o temperaturze powyżej 37 stopni Celsjusza działa rozgrzewająco i uwalnia mięśnie od napięć. Nie powinna ona jednak trwać dłużej niż 30 minut. Wylegiwanie się w ciepłej wodzie rozluźnia stawy, rozszerza pory, ułatwiając wnikanie substancji odżywczych z kosmetyków w głąb skóry, a także pomaga uspokoić się i zrelaksować. W zależności od tego, jaki wybierze się dodatek do kąpieli, można uzyskać inny efekt, np. zielona herbata przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, lawenda działa przeciwbólowo, a pomarańcza zwalcza cellulit. Internetowa drogeria Superkoszyk.pl to miejsce, gdzie można kupić gotowe płyny, sole, żele oraz olejki do kąpieli, bez konieczności wychodzenia z domu.

Co dodać do kąpieli?

Najpopularniejsze dodatki do kąpieli to: sole, płyny, tabletki musujące oraz olejki eteryczne. Na ich opakowaniach napisane jest do jakiego rodzaju skóry są przeznaczone i jakie mają właściwości, dlatego łatwo dobrać je do indywidualnych potrzeb. Sól z morza martwego głęboko oczyszcza i odżywia skórę. Mogą ją stosować osoby z atopowym zapaleniem skóry, trądzikiem oraz łuszczycą. Kosmetyki do kąpieli na bazie lawendy zmniejszają stres, ujędrniają i silnie regenerują naskórek. W walce z cellulitem pomogą preparaty z dodatkiem alg morskich oraz pomarańczy. Sól do kąpieli na bazie bursztynu głęboko odpręży, wygładzi i ujędrni ciało. Olejek jodłowy dodany do wanny z wodą działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Z kolei płyn do kąpieli z cytryną i miodem ma właściwości nawilżające, tonizujące i ujędrniające.

Na skórę korzystanie wpływają preparaty dwufazowe. Składają się one z dwóch warstw: pierwszej – zawierającej substancje nawilżające oraz drugiej – z myjącym środkiem, tworzącym pianę.

Kąpiel relaksacyjna w domu, krok po kroku

Po wybraniu odpowiedniego środka do kąpieli wystarczy napełnić wannę wodą i wlać odpowiednią ilość kosmetyku. Warto zadbać o nastrój w łazience, np. poprzez zapalenie zapachowych świec lub kominka aromaterapeutycznego. Aby maksymalnie się odprężyć w czasie kąpieli, można włączyć spokojną muzykę lub ulubionego audiobooka.

Gorąca kąpiel w wannie – przeciwwskazania

Wysoka temperatura wody rozszerza naczynia krwionośne, dlatego osoby z takimi problemami, jak: żylaki, nadciśnienie, choroby serca czy zaburzenia krążenia, powinny skonsultować z lekarzem możliwość długich, domowych kąpieli. Leżenie w bardzo ciepłej wodzie nie jest wskazane także paniom w okresie menstruacyjnym, ponieważ mogłoby to wywołać bardziej obfite krwawienie, a nawet krwotok. Gorących kąpieli powinni także unikać młodzi mężczyźni, gdyż regularne podgrzewanie jąder zmniejsza jakość nasienia i ruchliwość plemników. Domowe rytuały w gorącej wodzie nie są zalecane kobietom w ostatnich 4 tygodniach ciąży, ponieważ wypłukiwanie naturalnej flory bakteryjnej z pochwy sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here