Wskazuje się, że przy regularnych staraniach o dziecko, ciąża powinna być możliwa w przeciągu ok. pół roku. Jednak jest to tylko teoria. Jak się okazuje, coraz więcej par ma problemy z zajściem w ciążę. Dzieje się tak z wielu powodów – co dokładnie może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę i jak można je rozwiązać?

Co może być przyczyną trudności z zajściem w ciążę?

Przyczyn trudności z zajściem w ciążę jest wiele, dlatego w każdym przypadku jest konieczna konsultacja ze specjalistą. Lekarz określa, co dokładnie jest przyczyną problemów z płodnością. Co ważne, badaniom powinny poddać się obie osoby starające się o dziecko – mężczyzna i kobieta, gdyż bezpłodność może leżeć po obu stronach. Jeżeli bezpłodność jest jedynie czasowa, można przystąpić do rozpoczęcia terapii. Czasami wystarczy jedynie zmiana trybu życia – zmniejszenie stresogennych sytuacji np. zmiana pracy, ale także odpowiednia dieta, więcej ruchu na świeżym powietrzu. Dużą rolę w takich przypadkach odgrywa także czynnik psychologiczny. Okazuje się, że kiedy ktoś bardzo chce i naciska na posiadanie dziecka mogą wystąpić w organizmie blokady psychiczne, które znacznie utrudniają zajście w ciążę.

Jak rozpoznać owulację?

Jeżeli lekarz wykluczy poważniejsze problemy ze zdrowiem, przydatne w zajściu w ciążę mogą okazać się metody wyznaczanie dni płodnych. W przypadku regularnego miesiączkowania można korzystać z kalkulatorów owulacji, jakie dostępne są na stronach internetowych portali o tematyce kobiecej. Innym sposobem jest obserwowanie własnego ciała – temperatury ciała oraz wyglądu śluzu. Trzeba przy tym pamiętać, że taka metoda sprawdza się jedynie wtedy, gdy jesteśmy dobrze zorganizowani i regularnie prowadzimy obserwacje.

W przypadku nieregularnych miesiączek i cykli bezowulacyjnych warto skorzystać ze specjalnych urządzeń elektronicznych, które w znacznym stopniu ułatwiają oznaczenie okresu, w jakim wystąpią dni płodne.

Niestety w niektórych przypadkach może okazać się, że niepłodność wymaga długotrwałego leczenia lub jest trwała, co będzie zamykało parze drogę do zostania biologicznymi rodzicami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here