Dieta cukrzyka powinna być urozmaicona
fot. Pixabay.com

Każdy, kto choruje na cukrzycę typu 2 zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest przestrzeganie właściwej diety. Nie chodzi w niej jednak tylko o to, aby obniżyć zawartość węglowodanów. Dieta diabetyka powinna być skonstruowana tak jak dieta zdrowego człowieka – zbilansowana, dostarczająca najważniejszych składników odżywczych, witamin i minerałów do organizmu.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/dieta-w-cukrzycy-typu-2/

Jakie są zalecenia dietetyczne w cukrzycy typu 2?

Przede wszystkim najważniejszym zadaniem pacjentów diabetologicznych jest kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. Dlatego też wśród najważniejszych zaleceń dla diabetyków, zmagających się z cukrzycą typu 2, są następujące:

  • ograniczenie, a nawet całkowite wyeliminowanie węglowodanów prostych;
  • częste, regularne spożywanie posiłków;
  • jadłospis bogaty w warzywa, a ubogi w tłuszcze nasycone;
  • zredukowanie masy ciała;
  • utrzymywanie prawidłowej wagi.

Węglowodany a cukrzyca typu 2

Jak już wspomnieliśmy, jednym z najważniejszych zaleceń dla diabetyków, jest całkowite wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie cukrów prostych. To one najsilniej wpływają na poziom glukozy we krwi. Ponadto pacjenci powinni także zwracać uwagę na tak zwany indeks glikemiczny (IG) poszczególnych produktów. Pozwala on ocenić, jak produkty, które zawierają węglowodany, wpłyną na stężenie glukozy dwie godziny po spożytym posiłku. Diabetycy powinni również zwracać uwagę na ładunek glikemiczny, określający, ile węglowodanów jest w danym posiłku. W związku z tym dieta powinna być bogata w pełnoziarniste pieczywo, produkty zbożowe z pełnego przemiału, kasze, ryż brązowy czy płatki owsiane, a także warzywa. Inaczej jest z owocami – tutaj należy uważać, aby nie przekroczyły 200-300 g na dobę.

Tłuszcze, białka, witaminy i minerały a cukrzyca typu 2

Tłuszcze powinny dostarczać około 30-35% wartości energetycznej, a białka około 15-20% dziennie w diecie diabetyka. Diabetycy powinni unikać tłuszczów typu trans, które znajdują się w twardych margarynach, batonach, pieczywie cukierniczym czy fast foodach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie.

Źródłem białka dla cukrzyków będzie chude mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych. Unikać należy wędlin z mięsa mielonego, a także parówek.

Dieta diabetyka powinna być równie bogata w witaminy i minerały, jak dieta zdrowego człowieka. Należy więc po nie bez obaw sięgać i urozmaicać spożywane pokarmy tak, aby było ich jak najwięcej.

Zobacz też: http://www.morzeurody.pl/jak-diagnozuje-sie-cukrzyce/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here