Kobiety ciężarne poświęcają wiele czasu na przygotowanie się do porodu i późniejszego macierzyństwa. W kręgu ich zainteresowania jest też karmienie piersią, uważane za najlepszą metodę odżywiania noworodka.

Karmienie noworodka – najważniejsze informacje

Karmienie noworodka piersią to inwestycja w jego zdrowie, odporność i rozwój. Niewiele kobiet w ciąży wie, że naturalny pokarm matki dostosowuje się swym składem do potrzeb danego dziecka. Nie tylko zmieniając się z tygodnia na tydzień, ale także z godziny na godzinę. Zupełnie inny jest rano, gdy dziecko potrzebuje dużego zastrzyku energii, a zupełnie inny wieczorem.

Nawet jedno karmienie może składać się z różnego rodzaju pokarmu. Zazwyczaj na początku z piersi matki leci mniej kaloryczne mleko, które stanowi formę napoju, mającego zaspokoić pragnienie dziecka. Stąd też wynika zalecenie lekarzy, by noworodków nie dopajać wodą, a jedynie jak najczęściej podawać im pierś. Najnowsze badania potwierdzają, że najwłaściwszym sposobem karmienia dziecka jest tzw. karmienie na żądanie.

Zaraz po porodzie pokarm matki ma specyficzny charakter. Jest nazywany siarą, ze względu na swój żółtawy odcień. Wiele osób twierdzi, że jest to najcenniejszy pokarm dla noworodka, dlatego nawet osobom planującym karmienie mlekiem modyfikowanym zaleca się, by przynajmniej w początkowych tygodniach życia dziecka podjęły próbę karmienia go piersią, by dać mu chociaż tą siarę. Z tego powodu wiele kobiet, których dzieci mają problemy z przystawieniem się do piersi, decyduje się na to, by na początku odciągać pokarm laktatorem i podawać maluszkowi butelką lub specjalną łyżeczką do karmienia niemowląt. To bardzo dobre i zalecane rozwiązanie.

Sposób karmienia noworodka inwestycją w jego przyszłość

Naturalne mleko matki jest zawsze najlepszym wyjściem. Nie zastąpi go nawet najdroższe mleko modyfikowane. Lekarze i położne zalecają, by każda kobieta decydowała się na karmienie piersią i nie zniechęcała się do tego nawet w przypadku początkowych trudności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here