Poród to wyjątkowy okres, który z jednej strony jest wspaniałym przeżyciem, a z drugiej – poważnym wyzwaniem i ogromnym wysiłkiem fizycznym dla organizmu. Dlatego bezpośrednio po urodzeniu dziecka rozpoczyna się kolejny okres – połóg. To szczególny moment, w którym kobieta powinna nie tylko zacieśniać więzy z nowonarodzonym dzieckiem, ale również… zadbać o swoje ciało.

Połóg to czas, który pozwala dojść kobiecie do siebie po ogromny wysiłku, jakim był poród. Chociaż okres ten warto wykorzystać przede wszystkim na odpoczynek i budowanie więzi z dzieckiem, można jednocześnie zadbać o swoje ciało. To szczególnie ważne, gdy kobieta chce dość szybko wrócić do formy sprzed ciąży.

Popraw kondycję skóry

Ciąża jest poważnym wyzwaniem dla Twojej skóry. W dość krótkim czasie dochodzi do jej mocnego rozciągnięcia. Dlatego połóg warto wykorzystać do tego, by przywrócić skórze pożądaną elastyczność i jędrność.

Balsami ujędrniającymi i antycellulitowymi smaruj całe ciało – ze szczególnym uwzględnieniem skóry bioder,  ud i pośladków. Aplikując kosmetyk, postaraj się wykonywać delikatnym masaż – tak, by w jeszcze większym stopniu przyczynić się do zwiększenia elastyczności skóry. Polecane są również naprzemienne natryski – raz ciepłą, raz zimną wodą.

Piersi wymagają specjalnego traktowania

Piersi, z racji tego że znacznie zwiększają swoją objętość, wymagają specjalnej troski. Pamiętaj przede wszystkim o noszeniu wygodnego biustonosza – takiego, który będzie dobrze podtrzymywał piersi. Nie może być zbyt obcisły – w przeciwnym razie możesz narazić się na powstawanie zastojów mlecznych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by biust smarować kremami o działaniu ujędrniającym. Niech to będą jednak kosmetyki dedykowane kobietom w ciąży i matkom karmiącym.

Uwaga na brzuch

To brzuch jest tą częścią ciała, która wymaga szczególnego zainteresowania. Rozciągnięta skóra przestaje być elastyczna, a jej nadmiar tworzy nieestetyczną fałdę.

Chcąc przywrócić skórze brzucha dawny wygląd, stosuj odpowiednie preparaty pielęgnujące. Masuj oraz stosuj naprzemienne natryski ciepłą i zimną wodą.

Nie zawsze polecane jest noszenie pasa poporodowego. Chociaż takie rozwiązanie może pomóc we wchłonięciu się nadmiaru skóry, często rozleniwia mięśnie brzucha. Nie jest to wskazane szczególnie, gdy w brzuchu wyczuwasz zagłębienie – objaw rozejścia mięśni prostych.

Dbaj o higienę

Połóg to okres, w którym należy szczególnie zadbać o higienę. Dotyczy to zarówno kobiet, które rodziły siłami natury, jak i pań, których dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie.

W okresie gojenia się krocza, należy podmywać się po każdym skorzystaniu z toalety – najlepiej chłodną bieżącą wodą. Stosuj także żel do higieny intymnej. Po każdym podmyciu, okolice intymne dokładnie osusz papierowym ręcznikiem.

W przypadku kobiet rodzących przez cesarskie cięcie, istotną rolę odgrywa prawidłowa pielęgnacja rany. Każdego dnia należy spryskać ją środkiem antyseptycznym.

Warto także pamiętać o noszeniu przewiewnej bielizny, która przyspieszy gojenie się krocza lub blizny po cięciu.

Na intensywną aktywność fizyczną przyjdzie jeszcze czas

Chociaż połóg możesz wykorzystać do powrotu do formy sprzed ciąży, nie możesz przesadzać z intensywnością ćwiczeń. Należy także zachować ostrożność w doborze odpowiednich programów treningowych.

Niektóre ćwiczenia możesz wykonywać już we wczesnym okresie połogu (tj. w ciągu pierwszych 14 dni). Odpowiednio dobrane zestawy pomogą w szybszym obkurczaniu macicy oraz usprawnią pracę układu krwionośnego. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku wykonywanie ćwiczeń oddechowych, przywracających prawidłowe napięcie mięśni brzucha i dna miednicy.

Pamiętaj! Ćwiczenia w połogu powinnaś wykonywać pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego – tylko wtedy, gdy nie istnieją żadne przeciwwskazania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here