Kolka podczas biegania

Kolka jest bardzo częstą dolegliwością, na którą cierpi wielu biegaczy uprawiających sport. Konieczna jest zatem odpowiednia walka z nią dla osiągnięcie dobrych rezultatów w sporcie i stałego rozwijania swojej osoby. Ból spowodowany kolką to przede wszystkim konieczność zwolnienia, a czasem nawet całkowitego zatrzymania się. Tylko w ten sposób można spowodować, że ból faktycznie ustąpi i możliwe będzie kontynuowanie swojego biegu.

Warto przy tym pamiętać o tym, że sama kolka nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Kolka to tylko i wyłącznie informacja o zbyt dużym wysiłku i o tym, że konieczne jest spowolnienie, a ból ustanie.

Styl życia oparty o bieganie

Kultywowanie zdrowia i stylu życia opartego na sporcie stało się w ostatnim czasie naprawdę popularne i decyduje się na to coraz to większa liczba osób. Warto zatem odpowiednio podejść do tej kwestii i wybrać takie rozwiązania, które pomogą w utrzymaniu doskonałej formy i samopoczucia. Dzięki temu można będzie osiągnąć znacznie więcej i być naprawdę zadowolonym z dbania o siebie.

Na ulicach coraz częściej widać osoby, które właśnie biegają i czerpią z tego dużą radość i satysfakcję. Doskonałym przykładem przykładania się do zdrowia są również coraz popularniejsze biegi miejskie, które można spotkać naprawdę bardzo często. Są one fenomenalną formą kultywowania zdrowia. Przy tym każda z osób, które brały w nich udział doświadczyły dolegliwości jaką jest kolka.

Czym jest w ogóle kolka?

Kolka wywoływana jest przez skurcz mięśni gładkich i objawia się nagłym uderzeniem bardzo silnego bólu. Najczęstszym miejscem występowania kolki jest lewa strona ciała pod żebrami, gdzie następuje skurcz jelit. Następuje w ten sposób wypchnięcie krwi do śledziony, która naciąga torebkę śledzionową. Za sprawą tego odczuwany jest bardzo silny ból, który uniemożliwia wręcz dalsze bieganie.

Kolka podczas biegania

Odpowiednie przeciwdziałanie w takiej sytuacji jest zatem koniecznością, aby pożegnać się z bólem i poczuć zdecydowanie lepiej. Z tego też powodu dla uniknięcia kolki należy nie jeść przed bieganiem na około 2-3 godziny.

Przyczyny występowania kolki

Kolka jest spowodowana najczęściej zbyt szybkim biegiem, który przekłada się na to, że organizm nie jest w stanie dostarczyć do narządów odpowiedniej ilości tlenu. Do pozostałych przyczyn można zaliczyć małe ukrwienie przepony, zbyt słabe mięśnie oraz odpływ krwi z żołądka. Wszystkie te czynniki mogą powodować, że podczas biegu wystąpi kolka, która powoduje, że konieczne jest zatrzymanie się i złapanie oddechu.

Jak unikać kolki?

Podstawowa zasada to zachowanie odstępu pomiędzy posiłkiem, a biegiem. Dzięki temu bardzo często kolka po prostu nie występuje. Ważna jest również sama rozgrzewka.

Co robić, gdy wystąpi kolka?

Gdy kolka już się pojawi konieczne jest zwolnienie z biegiem, a nawet przespacerowanie się przez pewien czas. Pomóc może także uciskanie miejsca, w którym wystąpiła kolka. Nie można przy tym siadać, ponieważ może to jedynie zwiększyć odczuwany ból.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKolposkopia
Następny artykułKlirens kreatyniny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here