Kolposkopia

Jakim badaniem jest kolposkopia?

Kolposkopia, stanowi obok badania cytologii ginekologicznej kluczowe narzędzie diagnostyki zmian dysplastycznych szyjki macicy. Kolposkop jest sprzętem umożliwiającą bezinwazyjną diagnostykę żeńskich narządów rozrodczych pod dużym powiększeniem. Kolposkopia szyjki macicy polega na ocenie wizualnej z użyciem specjalnego wziernika (optycznym tubusem, powiększającym oceniane lokalizacje nawet pięćdziesięciokrotnie) powierzchni szyjki macicy, sromu oraz pochwy.

Jednym słowem, kolposkopia to wziernikowanie pochwy z użyciem aparatu, umożliwiającego duże powiększenie wziernikowanych narządów rodnych. Co istotne, badanie kolposkopowe nie jest innowacyjną metodą diagnostyczną, gdyż wdrożona została już w 1925 roku przez Hans Hinselmann’a.

Jakie są wskazania kliniczne do kolposkopii

Dotychczasowo obowiązującym zaleceniem do wykonania badania jakim jest kolposkopia było dostrzeżenie w rozmazach cytologii komórek w stadium dysplazji albo nowotworowych, zakażonych wirusem HPV (human papilloma virus) i nawracających epizodów zapalenia wraz z komórkami ASC-US2 według klasyfikacji Bethesda.
W chwili obecnej coraz szersze grono ginekologów uważa, iż kolposkopia stanowi pierwszorzędne badanie, uznawane za rozszerzone badanie pod wpływem skopii. Podchodzi się do tego, iż w każdej sytuacji, nie zważając na to, czy szyjka macicy jest makroskopowa niepokojąca, czy też nie, trzeba przeprowadzić badanie jakim jest ocena pod kontrolą kolposkopii.

Przeprowadzenie kolposkopii jest niezastąpione, gdy istnieje potrzeba pobrania rozmazu cytologicznego celowanego. Taka metoda diagnostyki pozwala określić chirurgiczny zakres operacji oraz sprawdzić, czy operacja usunięcia zmian była doszczętna.

Kolposkopia a przygotowania do niej?

Należy w czasie poprzedzającym badanie jakim jest kolposkopia powstrzymać się od stosunków seksualnych na kilka dni przed planowaną wizytą. Niezalecane jest także przeprowadzanie irygacji pochwy oraz badań palpacyjnych. Kolposkopia nie może być także wykonywana w trakcie krwawienia miesięcznego.

W jaki sposób przebiega kolposkopia?

Samo w sobie badanie jest całkowicie bezbolesne. Zajmuje ono 3-5 minut. Po położeniu się pacjentki na fotelu ginekologicznym, ginekolog umieszcza wziernik kolposkopowy, uwidaczniając fragment pochwowy szyjki macicy. W pewnych bardzo sporadycznych sytuacjach konieczna jest asysta osoby trzeciej, polegająca na podtrzymywaniu wziernika. W dalszych etapach wprowadzany jest właściwy wziernik kolposkopu, określany jako tubus optyczny.

Kolposkopia

Następnym krokiem badania, którym jest kolposkopia jest ocena charakteru śluzu szyjkowego. Ginekolog płuczę wydzielinę, aby ocenić rodzaj ewentualnie występujących zmian. Do spłukania śluzu stosuje się sól fizjologiczną. W dalszych etapach badania dokładnie ocenia się pod nabłonkowe naczynia.

Po przeprowadzeniu weryfikacji w powiększeniu rozpoczynana jest próba octowa i przeprowadzany jest test Schillera z użyciem płynu Lugola. Fragmenty tkankowe zajęte przez nowotwór nie ulegają barwieniu się pod wpływem kontaktu z jodyną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here