Łazienka dla seniora – co powinno się w niej znaleźć?

0
919

Seniorzy to grupa społeczna wymagająca szczególnej pomocy. Często urządzenia, sprzęty i akcesoria dedykowane do wyposażenia domu, są produkowane także w wersji dla seniorów. Dzięki temu ich codzienne funkcjonowanie w swoim miejscu zamieszkania jest łatwiejsze i przebiega sprawniej. Poniżej skupiamy się temacie łazienek dla seniorów. Podpowiadamy jakie sprzęty i dodatki warto wybrać, by maksymalnie wspomóc seniorów w załatwianiu swoich potrzeb.

Aranżacja łazienki zgodnie z potrzebami seniorów 

Seniorzy są grupą społeczną, której liczebność zwiększa się z roku na rok. Niestety, ale nasze społeczeństwo starzeje się, co wyraźnie widać już po pierwszym rzucie oka na piramidę wieku w naszym kraju. Nie powinno więc dziwić, że produkty dedykowane dla seniorów są coraz częściej i łatwiej dostępne w sklepach. Wiele z nich to przyrządy domowego użytku, stworzone z myślą o potrzebach i problemach osób starszych. Wśród nich, szczególnie ważne są akcesoria łazienkowe, które powinny znaleźć się w domu i mieszkaniu każdego seniora.

Do najważniejszych należą produkty przeznaczone do aranżacji strefy kąpielowej. Kąpiel potrafi być szczególnie wymagająca w przypadku osób starszych. Dlatego warto uzupełnić wannę lub kabinę prysznicową o dodatkowe elementy pomocne w czasie korzystania z urządzeń sanitarnych. Do takich należą uchwyty łazienkowe, które można zamocować w pobliżu prysznica, wanny, umywalki, a także kompaktu WC. Uchwyty pozwalają na przytrzymanie się i stabilizację. Są niezastąpione w przypadku osób z obniżoną sprawnością ruchową. 

Niektórzy też sięgają po specjalne siedziska dedykowane do prysznica. Siedziska takie mogą mieć formę rozkładanych krzeseł, na których można swobodnie brać prysznic. Są wykonane z wytrzymałych, odpornych na korozję materiałów. Po rozłożeniu można swobodnie usiąść na nich okrakiem, bez obaw o ześlizgnięcie. Z pewnością, kąpiel brana w pozycji siedzącej zamiast stojącej będzie o wiele przyjemniejsza dla niejednego seniora.

Pomoc w korzystaniu z umywalki toalety 

Oprócz samych uchwytów do stabilizowania pozycji, możesz także sięgnąć po inne udogodnienia dedykowane dla seniorów. Aranżując ubikację, warto wybrać muszlę sedesową, nieco wyższą niż konwencjonalne kompakty. Dzięki temu, osiągnięcie na niej będzie mniej obciążające dla nóg. Warto też upewnić się, czy wszystkie istotne akcesoria – szczotka WC, podajnik na papier – są w zasięgu ręki osoby siedzącej. 

W przypadku umywalek warto wybrać baterie wyposażone w termostat, które będą samodzielnie regulować temperaturę wody. Będzie to zabezpieczenie na wypadek porażenia się nadmiernie gorącą wodą. Wygodne w codziennym użytku są także automatyczne dozowniki na mydło, działające zbliżeniowo. 

Niektórzy decydują się także na montaż poręczy. Te podłużne, metalowe drążki, są pomocne w samodzielnym pokonywaniu różnych odcinków. Dla wielu seniorów stanowią istotne ułatwienie w codziennym przemieszczaniu się i załatwianiu własnych potrzeb fizjologicznych. Poręcze takie oferuje między innymi sklep dla seniorów Almach, specjalizujący się w dostarczaniu rozwiązań aranżacyjnych pomocnych w codziennym życiu osób starszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here