Kiedy należy zdecydować się na wizytę u okulisty

Wzrok jest dla ludzi jednym z najważniejszych zmysłów. Pozwala im swobodnie poruszać się tam, gdzie chcą, wykonywać różnorodne zadania zawodowe lub podejmować się aktywności, które sprawiają przyjemność. Niestety, podobnie jak wszystkie inne narządy, także wzrok może ulec pogorszeniu lub mogą wystąpić choroby oczu. Kiedy zatem powinniśmy udać się do okulisty?

Ostre urazy oka

Pierwsza myśl, która nasuwa się nam na wspomnienie ostrych urazów oka, to oczywiście poważne rany cięte lub kłute. Zdarzają się one między innymi z powodu nieodpowiedniego i niebezpiecznego używania różnorodnych narzędzi, albo w wyniku niektórych aktywności sportowych o ekstremalnym charakterze. To oczywiste, że jeśli w obrębie oka pojawi się rana, decydujemy się na pilną konsultację z okulistą.

Jednak nie tylko w takim przypadku możemy mówić o ostrym urazie. Są nim także wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia drobnymi ciałami obcymi, jak na przykład opiłkami, których nie sposób pozbyć się samodzielnie.

Narażenie na kontakt z substancjami żrącymi (kwasami, zasadami) albo z silnym promieniowaniem, takim jak światło lasera o dużej mocy, także powinno skłonić do konsultacji z lekarzem.

Nietypowe zaburzenia widzenia

Wiele osób bagatelizuje drobne zaburzenia widzenia, licząc na to, że same przejdą. Mogą to być pojawiające się przed oczami “błyski” niewiadomego pochodzenia, albo przeciwnie, ciemne “farfocle”, które nie są wynikiem znajdującego się na powierzchni oka ciała obcego. Często tym objawom towarzyszą małe zmiany w polu widzenia, jak jego zawężenie albo pojawienie się zaciemnionych czy rozmazanych obszarów.

Każde z tych zaburzeń widzenia, jak również towarzyszący im czasami ból oka, zwłaszcza podczas poruszania nim, powinno skłonić do konsultacji z okulistą. Tylko on może bowiem jasno określić, czy problem jest niegroźny, czy raczej wymaga natychmiastowego leczenia. Będzie on w stanie określić także jego prawidłową metodę, od zastosowania leków, aż po operację.

Rozmyty obraz

Jeśli doświadczasz problemów z widzeniem z bliska lub z daleka, najpewniej poważnie utrudniają ci codzienne funkcjonowanie. W każdym z tych przypadków niezależnie od tego, czy obraz rozmazuje ci się w oddali, czy może nie masz szansy na swobodne czytanie książki z powodu rozmytych liter znajdujących się w pobliżu, powinieneś zdecydować się na konsultacje z lekarzem.

Okulista w Warszawie pomoże ci w zdiagnozowaniu wady wzroku i dobraniu odpowiedniej pary soczewek okularowych lub kontaktowych, dzięki czemu będziesz mógł na nowo cieszyć się pełną ostrością widzenia.

Suche, podrażnione oko

Jednym z najczęściej pojawiających się we współczesnym świecie problemów jest zespół suchego oka, czyli nieustanne pieczenie, szczypanie i uczucie “piasku” pod powiekami. Jeśli doświadczasz tego problemu i żadne krople do oczu dostępne w aptece nie pomagają, również powinieneś zdecydować się na konsultacje z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here