Stres, presja otoczenia, samotność i wiele innych czynników wpływają na nasze zdrowie psychiczne, a kiedy codzienność zaburza normalne funkcjonowanie należy zwrócić się w odpowiednim kierunku. Termin „psychiatra” u wielu ludzi wywołuje stereotypowe myślenie, jednak każdemu z nas mogą przydarzyć się gorsze momenty w życiu. Różne wydarzenia potrafią powodować skrajne emocje, a powstałe kryzysy emocjonalne mogą przerosnąć niejednego, dlatego też warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Czym zajmuje się psychiatra? Kiedy zasięgnąć porady specjalisty? W dzisiejszym artykule odpowiadamy właśnie na te pytania.
Czym zajmuje się lekarz psychiatra?
Lekarz psychiatra to osoba, która diagnozuje i leczy zaburzenia oraz choroby psychiczne. Psychiatra to osoba po studiach medycznych na specjalizacji psychiatria, dlatego obowiązuje go Kodeks Etyki Lekarskiej. Warto też wiedzieć, że psychiatra może przepisywać leki w celu leczenia farmakologicznego swoich pacjentów, zatem cała terapia nie polega wyłącznie na wywiadach czy rozmowach. Psychiatra często mylony jest z psychologiem i psychoterapeutą, co jest błędem, gdyż różnice między nimi są znaczące. Rzeczywiście, wszyscy trzej specjaliści zajmują się psychiką człowieka, jednak badają zupełnie inny obszar pojawiania się problemów. Psychoterapia ma pomóc w znalezieniu przyczyny trudności i zrozumieniu ich istoty, a metodologia leczenia ma za zadanie pomóc je rozwiązać, dlatego wizyta u psychiatry nie jest niczym, czego powinno się obawiać.
Kiedy udać się do psychiatry?
Wizyta u psychiatry powinna odbyć się wtedy, gdy pojawiają się objawy, które budzą silny niepokój tj. agresja wobec innych, głosy w głowie, myśli samobójcze czy utrata kontaktu z rzeczywistością. Jeśli zauważalne są nagłe zmiany nastroju czy codziennej aktywności, odczuwane jest silne poczucie przygnębienia i bezradności, które utrzymują się przez dłuższy czas to również wzmianki do tego, by umówić się na pierwszą wizytę i sprawdzić, co się dzieje. Psychiatra to także specjalista, który pomaga podczas leczenia uzależnień, dlatego wszelkiego rodzaju nałogi również powinny być indywidualnie konsultowane z tym specjalistą.
Wizyta u psychiatry
Stereotypowym myśleniem jest założenie, że wizyta u psychiatry wiąże się z doradzaniem czy podawaniem chusteczek, jak to bywa pokazywane
na filmach. Psychoterapia ma na celu zrozumienie problemów, które powodują trudności życiowe. Taka terapia ma pozwolić na poznanie samego siebie, zobaczenie pewnych spraw z różnych perspektyw i zastanowienia się, co należy zmienić. Gabinet psychoterapeutyczny często bywa miejscem, w którym pacjenci uczą się funkcjonować w nowych warunkach i dokonują rewolucyjnych zmian w swoim życiu, aby pokonać przeciwności losu. Rolą psychiatry jest opiekować się takimi osobami i pomóc im uczyć się nowych rozwiązań.
Psychiatra online w Avigon
Bezpośrednia wizyta u psychiatry może stanowić dużą przeszkodę – ze względu na własny strach lub dużą odległość. Jednakże, te powody nie powinny być przyczyną ignorowania swoich problemów, ponieważ alternatywnym rozwiązaniem do osobistej terapii w gabinecie, jest psychoterapia online. W Internecie działają serwisy videoterapii, w którym sesję terapeutyczną można odbyć poprzez szyfrowane łącze wideo. Takie połączenie jest w pełni bezpieczne, a sama rezerwacja wizyty odbywa się w trzech prostych krokach, wystarczy adres e-mail.
Myśl o podjęciu się terapii u psychiatry nie powinna wzbudzać negatywnych emocji. Psychoterapia ma pomóc znaleźć spokój i istotę problemów, które dotychczas były niezrozumiałe i utrudniały normalne funkcjonowanie. Otwarcie się na specjalistę pozwala odkryć nie tylko wnętrze samego siebie, ale również zdać sobie sprawę z rzeczy, które nie były oczywiste. Nie należy ignorować niepokojących sygnałów i zamiatać problemów pod dywan – nie tylko swoich, ale również bliskich osób, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, zwłaszcza, gdy istnieje wiele możliwości, by z niej skorzystać.