Odżywki dla matek karmiących. Co warto kupić?

Karmienie piersią to najlepsze, co matka może zrobić dla swojego nowonarodzonego dziecka. Mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka, ze względu na idealne proporcje składników odżywczych i obecność przeciwciał matczynych w klasie IgA.

Samo karmienie to jednak spory wysiłek dla mamy i jej organizmu. Ustrój stara się dysponować składnikami odżywczymi z preferencją w kierunku produkowanego pokarmu.

Dieta i stosowanie suplementów to idealne narzędzie dla utrzymania dobrego zdrowia i zagwarantowania właściwego rozwoju dziecka.

Postępowanie dietetyczne przy karmieniu piersią

Gotowanie w przypadku karmienia piersią nie należy do łatwych zadań. Istnieje wiele dylematów dietetycznych, a sam okres połogu bardzo sprzyja wyłomom w prowadzeniu diety. W końcu sama ciąża nakłada wiele restrykcji, a tutaj decydowanie się na co najmniej półroczny okres wyłącznego karmienia piersią jest poważnym ograniczeniem.

Dietetycy i specjaliści od mleka kobiecego rekomendują liczne produkty dietetyczne, których to zastosowanie nie zawsze pozostaje proste. Nie ma jednej diety – wszystko realizowane jest metodą prób i błędów. Najważniejsze jest racjonalne podejście do tych kwestii i zrozumienie mechanizmów powstawania zaburzeń pokarmowych u dzieci. Indywidualny charakter nietolerancji pokarmowych w okresie karmienia piersią znacząco utrudnia skuteczny dobór diety.

Jeśli u dziecka nie ma objawów: kolek, śluzowych kup, czy też braku przybierania na wadze, to można spokojnie trzymać swoją dietę. Ważne jest także regularne spożywanie posiłków, gdyż niedożywienie ogranicza ilość pokarmu.

Ważne jest zbilansowanie własnej diety i w razie potrzeby – eliminacja szkodliwych składników. Karmienie powodować może także niedobory w zakresie składników mineralnych oraz witamin. Stąd też dobrym posunięciem jest zastosowanie suplementów diety.

Redukcja ryzyka niedoborów składników odżywczych

Okres karmienia piersią to szczególny czas, gdy zapotrzebowanie na białko, minerały oraz witaminy diametralnie wzrasta. Jeśli dziecko nie ma reakcji alergicznych, to bez stresu można rozszerzą dietę – szczególnie o produkty mleczne zawierające dużo wapnia oraz fosforu. Niekiedy ze względu na ograniczenia sezonowe, tryb życia matki i alergie skomponowanie diety jest bardzo trudne.

Odżywki dla matek karmiących. Co warto kupić?

W takich sytuacjach dobrze stosować preparaty mineralno-witaminowe, które pozwolą uzupełnić niedobory wszelkich potrzebnych jonów i związków chemicznych w ustroju. Dobrze wybierać preparaty dostarczające tychże składników w ilościach dostosowanych do zapotrzebowania ciężarnych i karmiących piersią.

Brak w jadłospisie wartościowych minerałów i witamin niekorzystnie przekładają się na stan zdrowia, kondycję psychiczną oraz wygląd zewnętrzny. Produkcja pokarmu kobiecego jest ewolucyjnie być albo nie być dla przeżycia dziecka, dlatego też organizm dopuszcza maksymalne obciążenie i „wyżyłowanie” organizmu matki ze wszelkich składników odżywczych na potrzeby dziecka. Dlatego też każda karmiąca matka powinna stosować odpowiednie suplementy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here