Tympanometria

Tympanometria, definiowana także jako audiometria impedancyjna to jedno z podstawowych, nieinwazyjnych badań laryngologicznych ucha środkowego.

Każdorazowo tympanometria jest wykonywana u osób z podejrzeniem porażenia nerwu twarzowego (chodzi tu szczególnie o aktywność mięśnia strzemiączkowego) i podejrzeniem niedosłuchu przewodzeniowego.

Najprościej mówiąc, tympanometria polega na ocenie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w uchu środkowym. W toku badania uzyskuje się krzywą, czyli tympanogram.

Na jej podstawie możliwe jest określenie elastyczności błony bębenkowej i ciśnienia za nią. Pośrednio informuje także o bezpowietrzności jamy bębenkowej, płynu oraz sztywności kosteczek słuchowych (np. w otosklerozie).

Badanie tympanometrii to także pośrednie narzędzie do oceny ucha wewnętrznego.

Tympanometria – kiedy ją wykonujemy?

Tympanometria jest pomocna przy ocenie i podejrzeniu porażenia nerwu twarzowego
Podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego (ucho zewnętrzne oraz środkowe) oraz niedosłuchu odbiorczego (dotyczy narządu przedsionkowo-ślimakowego)

Wykonana przez pediatrę tympanometria bardzo przydaje się przy diagnostyce powszechnych u dzieci chorób.

Badanie tympanometryczne może potwierdzić lub wykluczyć:

  • Perforację błony bębenkowej
  • Stan zapalny w obrębie ucha środkowego
  • Dysfunkcję trąbki słuchowej.

Tympanometria – jak wyglądać powinny przygotowania?

Zastosowanie tympanometru jest bardzo nieinwazyjne, bezbolesne i nie wymaga od pacjentów żadnego specjalnego przygotowania. Ważne jest jednak, aby tympanometria wykonywana była na uchu czystym, bez zalegającej w małżowinie woskowiny.

W sytuacji, gdy badanie tympanometrii wykonywana jest u dziecka, należy odpowiednio wcześnie wyjaśnić dziecko na czym będzie polegało to badanie. Z małymi dziećmi dobrze jest przeprowadzić małą scenkę tego, jak wyglądać będzie tympanometria w gabinecie laryngologa. Należy postarać się, aby w trakcie badania było spokojne – zagwarantuje to prawidłowość wyników ciśnienia w obrębie ucha środkowego. Badania te nie powinny być przeprowadzane u niemowląt poniżej siódmego miesiąca życia.

Jak wygląda samo badanie tympanometrii?

Każde badanie tympanometryczne poprzedzone jest przez inne odpowiednie badania. Bardzo istotna jest ocena drożności trąbki słuchowej, audiometria słowna oraz audiometria tonalna. Pacjent następnie ma umieszczany w uchu niewielki sensor, określany jako tympanometr.

Tympanometria

Do ucha wkłada się specjalną zatyczkę z trzema przewodami (generator tonów, pompka regulująca ciśnienie i mikrofon) – ten element podłączany jest do tympanometru. Urządzenie rejestruje reakcje na fale akustyczne błony bębenkowej, zmiany ciśnienia oraz każde odkształcenie błony bębenkowej.

Badanie tympanograficzne trwa kilkanaście minut, a pacjent w tym czasie nie może się poruszać, przełykać ani mówić. Pozwoli to uzyskać rzetelne w końcowym efekcie rezultaty badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here