płaski brzuch

Osoby, które dbają o linię i marzą o idealnej sylwetce, bardzo często skupiają się przede wszystkim na posiadaniu pięknego, wyrzeźbionego brzucha, zwanego popularnie „kaloryferem”. Niestety nie jest to wcale takie łatwe, a każdy trener powie nam, że płaski brzuch „robi się” przede wszystkim w kuchni i to odpowiednia dieta jest najważniejsza. Jednak osoby, które odpowiednio się odżywiają i nie mają na brzuchu „fałdek” chcą zaprezentować światu pięknie zarysowane mięśnie i szukają odpowiednich ćwiczeń. Opcji jest oczywiście dużo, ale też musimy pamiętać o kilku zasadach.

Nie ma cudownych sposobów.

Przede wszystkim brzuch może być umięśniony, ale nic nam po tym, jeżeli mięśnie znikną pod warstwą tłuszczyku. Dlatego należy wykonywać tzw. ćwiczenia aerobowe o średniej intensywności, które skutecznie spalą tłuszcz – na przykład szybki marsz, trucht, jazda na rolkach czy rowerze. Pamiętajmy o tym, że nie ma cudownej metody na pozbycie się tkanki tłuszczowej tylko z jednej, konkretnej partii ciała i wszelkie „rzeźbienie” powinniśmy zacząć od zgubienia nadprogramowych kilogramów. Natomiast samych ćwiczeń na brzuch jest całkiem sporo i wcale nie chodzi tutaj o popularne „brzuszki”, bo jest naprawdę wiele innych, często bardziej skutecznych, możliwości na uzyskanie wymarzonego efektu.

ćwiczenia na płaski brzuch - jakie

Kilka propozycji ćwiczeń.

Brzuszki oczywiście są dobry ćwiczeniem na płaski brzuch na początek, o ile są wykonywane prawidłowo. Pozycją wyjściową jest położenie się na plecach i ugięcie nóg w kolanach pod kątem 45 stopni, stopy trzymamy stabilnie na ziemi. Następnie zaczynamy unosić tułów, ale tak, aby odcinek lędźwiowy kręgosłupa przylegał do podłoża – nie ma sensu unosić całego tułowia aż do kolan, obciąża to niepotrzebnie kręgosłup, a nie wpływa na efektywność ćwiczeń. Najważniejsze jest, aby pamiętać o mocnym spinaniu mięśni brzucha, gdy unosimy górną część pleców. Dobrze zrobić około czterech serii tego ćwiczenia, po 15-20 powtórzeń każda.

Kolejne doskonałe ćwiczenie to nożyce pionowe. Aby rozpocząć ćwiczenie, kładziemy się płasko na podłodze, a ręce kładziemy wzdłuż tułowia. Następnie delikatnie odrywamy barki od ziemi i wykonujemy nogami szybkie ruchy nożyc w pionie. Najwyższy punkt,w którym powinna znajdować się unoszona noga to taki, w którym tworzy ona z podłożem kąt 45 stopni. Nie opuszczamy nóg całkowicie do ziemi, powinny one znajdować się około 3 centymetrów nad podłożem. Dobrze wykonać takie ćwiczenie w czterech seriach, również po około 15-20 powtórzeń.

Ostatnim, bardzo ważnym ćwiczeniem, jest tak zwana deska. Dzięki niej doskonale wzmocnimy mięśnie głębokie brzucha a także całych pleców. W przypadku tego ćwiczenia pozycja wyjściowa podobna jest do męskiej pompki – trzymamy ręce na ziemi na szerokość ramion, stopy na szerokość barków, plecy prosto, brzuch wciągnięty – trzymamy się jednak na przedramionach ugiętych rąk. Trzymamy taką pozycję przez minutę, następnie odpoczywamy przez 15 sekund i całość powtarzamy 3 razy.

Systematyczność to gwarancja sukcesu.

Ćwiczenia na płaski brzuch są łatwe i można je wykonywać nawet codziennie – nie tylko brzuch, ale i nasze plecy będą nam wdzięczne. Musimy jednak pamiętać, że idealny i wyrzeźbiony płaski brzuch to konsekwencja nie tylko ćwiczeń na tę konkretną partię ciała, ale także odpowiedniej diety i ćwiczeń aerobowych, które pozytywnie wpływają na utratę tkanki tłuszczowej. Trzymając się tych zasad i systematycznie wykonując ćwiczenia, z pewnością będziemy mogli pochwalić się latem naszym idealnym, wypracowanym brzuchem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here