Wypadanie włosów to nieprzyjemny objaw, który może być spowodowany przez różne choroby bądź niedobory w naszym organizmie. Jedną z przyczyn mogą być zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Istnieje bowiem duży związek między tym, jak funkcjonują hormony, a jak włosy wyglądają. Jak zorientować się, że to właśnie one są odpowiedzialne za coraz mniej włosów na naszej głowie? Czy wpływ hormonów na włosy jest aż tak duży?

Choroby tarczycy – jakie dają objawy?

Wyróżnia się dwie podstawowe choroby tarczycy – niedoczynność i nadczynność. Każda z nich objawia się nieco inaczej. Niedoczynność tarczycy polega na tym, że ten malutki organ produkuje zbyt mało hormonów. Kiedy brakuje ich organizmowi, zaczyna on tyć. Ta autoimmunologiczna choroba powoduje również opuchliznę, zwłaszcza oczu. Także ta choroba ma ogromny wpływ na jakość włosów. Niestety przy chorej tarczycy tempo zmian metabolicznych jest mniejsze, co sprawia, że nowe włosy wyrastają później, a stare szybciej wypadają.

Nadczynność tarczycy to z kolei za duża ilość hormonów tarczycy. Sprawia ona, że choremu trudno się skoncentrować, ma problemy z zaśnięciem, ciągle jest mu gorąco, a włosy robią się łamliwe. Wpływ hormonów na włosy jest więc ogromny.

Co zbadać, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę tarczycy?

Kiedy włosy zaczynają nadmiernie wypadać, warto wykonać morfologię krwi, która wykluczy lub potwierdzi problemy z hormonem tarczycy. Pierwszym badaniem, które zleca większość lekarzy jest TSH. Jednak dla potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie ft3 oraz ft4. Te badania pokazują faktyczny stan, w jakim znajduje się tarczyca. W dalszej diagnostyce sprawdza się także przeciwciała, które pomagają znaleźć przyczynę złego stanu tarczycy. Mogą za niego bowiem odpowiadać choroby takie, jak Hashimoto lub Gravesa-Basedowa. Te badania wystarczają, żeby ocenić, czy tarczycowe hormony a włosy, które wypadają, to zależność występująca w naszym organizmie, czy może szukać innych przyczyn i zainteresować się tematem takim, jak progesteron a wypadnie włosów.

Co, jeśli wyniki potwierdzą chorobę?

Jeśli wyniki potwierdzą chorobę i to właśnie tarczycowe hormony miały wpływ na wypadanie włosów, należy udać się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do endokrynologa. To lekarz tej specjalizacji zajmuje się problemami z tarczycą. Niestety leczenie niedoczynności trwa do końca życia, problemy z nadczynnością także są nawracające. Z tego powodu warto wzmacniać swój organizm nie tylko tabletkami przepisanymi przez lekarza, ale także preparatami na włosy i odpowiednią dawką witamin przyjmowaną każdego dnia. Jeśli choroby tarczycy zostaną wykluczone, to warto zainteresować się tematem takim, jak progesteron a wypadnie włosów. Hormony a włosy to bowiem bardzo rozległa tematyka, która nie kończy się na hormonach tarczycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here