Kłopoty z oddawaniem moczu mają różne oblicze. Panów może trapić zarówno wysiłkowe, jak i ciągłe nietrzymanie moczu. To jednak tylko jedna strona medalu, bo problemy mogą pójść w zupełnie innym kierunku i może pojawić się całkowite zatrzymanie moczu u mężczyzn. Z punktu widzenia bezpieczeństwa chorego, ta druga sytuacja jest bardziej niebezpieczna, bo może nawet zagrażać życiu człowieka. Sprawdź, jakie są jej przyczyny i jak należy postępować.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że nieprawidłowe funkcjonowania układu moczowego należy do pierwszej dziesiątki problemów zdrowotnych, które trapią społeczeństwo w dzisiejszych czasach. Chodzi tu zarówno o nietrzymanie moczu, jak i o zatrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta zatrzymanie moczu jest objawem skrajnie niepokojącym i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Chory powinien natychmiast udać się do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a tam pierwszą czynnością, jaką wykona lekarz, będzie udrożnienie układu moczowego. Jeśli bezmocz nastąpił z powodu zaprzestania pracy przez nerki, pacjent natychmiast poddawany jest dializie, co zapobiegnie ogólnemu zatruciu organizmu przez substancje będące efektem przemiany materii i uratuje życie chorego.
Skąd bierze się zatrzymanie moczu u mężczyzn?
Istnieje wiele przyczyn, które mogą skutkować takim objawem. Pierwszą z nich i bardzo często występującą jest kamica nerkowa. Przesuwające się wraz z moczem kamienie nerkowe mogą skutecznie zablokować moczowody lub cewkę moczową. Niedrożność może być spowodowana także poprzez przedostanie się do cewki moczowej jakiegoś ciała obcego albo poprzez nieprawidłowe zrosty, pojawiające się po przebyciu jakichś zabiegów urologicznych. Zatrzymanie moczu u mężczyzn może być skutkiem choroby prostaty, która rozrastając się w sposób niekontrolowany coraz ciaśniej oplata cewkę moczową, zmniejszając jej przekrój do zera. Taki stan może się pojawić przy bardzo zaawansowanej chorobie.
Niemożność oddania moczu może także mieć podłoże neurologiczne. Bardzo często jest to objaw towarzyszący chorobom mózgu lub uszkodzeniom rdzenia kręgowego. Zatrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet może być także spowodowane odwodnieniem organizmu występującym przy poważnych wymiotach i biegunkach, a także w sytuacjach znacznej utraty krwi.
Głównym winowajcą jest jednak prostata
Zatrzymanie moczu u mężczyzn najczęściej spowodowane jest postępującym rozrostem prostaty. Prawdopodobieństwo znacznie wzrasta u panów dotkniętych tą chorobą, którzy jednocześnie spożyją zbyt dużą ilość alkoholu albo w krótkim czasie wypiją ogromną ilość płynów. Ten nieprzyjemny objaw często towarzyszy zakażeniom układu moczowego albo zabiegom, które przeprowadzane są przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego.
Interwencja lekarza
Zatrzymanie moczu u mężczyzn jest sytuacją zagrażającą bezpośrednio zdrowiu i życiu. Lekarz musi jak najszybciej zapewnić możliwość odpływu moczu, a więc pacjent natychmiast jest cewnikowany lub trzeba przeprowadzić cystostomię do pęcherza moczowego. Cewnik zakłada się na kilka dni i w tym czasie monitorowana jest ilość oddawanego moczu. Wówczas przeprowadza się też wszelkie niezbędne badania, które umożliwią postawienie właściwej diagnozy, by jak najszybciej można wdrożyć prawidłowe leczenie.
Choć pacjenci bronią się przed cystostomią, czyli umieszczeniem cewnika bezpośrednio w pęcherzu z pominięciem cewki moczowej, to nie mają racji. Dzięki temu można uniknąć przypadkowego uszkodzenia cewki moczowej, które może potem prowadzić do wielu powikłań.