mocz
fot.pixabay.com

Konieczność częstego korzystania z toalety to wstydliwa i uciążliwa dolegliwość. Niektórzy są przekonani, że jest to reakcja na stres i nerwy,  i nie konsultują tego ze specjalistą. Inni uważają, ze takie są juz ich uwarunkowania anatomiczne, genetyczne i nic z tym nie da się zrobić. Tymczasem najczęstszą przyczyną są schorzenia, które należy leczyć ze względów również na dalsze konsekwencje. Poza tym warto zadbać o lepszy komfort życia niż narażać się stale na niezręczne dla nas sytuacje. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/czeste-oddawanie-moczu/

Jak rozpoznać tę dolegliwość

Częste oddawanie moczu nie ogranicza się jedynie do większej ilości wizyt w toalecie. Towarzyszy mu kilka innych objawów takich jak zmęczenie, większy apetyt i pragnienie, wymioty. Częstomocz diagnozowany jest w  przypadku, gdy oddawanie moczu następuje co najmniej 7 razy w ciągu dnia  oraz minimum 2 razy w nocy. 

Częste oddawanie moczu – przyczyny

Częste oddawanie moczu bywa konsekwencją podejmowanego leczenia innych chorób. Może je spowodować na przykład radioterapia lub zażywanie niektórych leków. W takich wypadkach dolegliwość ta jest z reguły czasowa, a lekarz z pewnością uprzedzi cię, że takie są skutki uboczne podjętej terapii. 

Częste oddawanie moczu wiąże się również z ogólnymi poważnymi chorobami jak cukrzyca typu 1 i 1. Jest to strategia naszego organizmu na radzenie sobie z chorobą poprzez częste pozbywanie się w ten sposób nadmiarów glukozy. 

Kolejną przyczyną tej dolegliwości mogą być schorzenia związane z układem moczowym takie jak zaburzenia czynności pęcherza moczowego, nowotwór, zapalenie nerek. 

Problem ten często dotyka również kobiety w ciąży, które czują stały ucisk na pęcherz.  W przypadku mężczyzn z kolei częstomocz może świadczyć o problemach z prostata. 

Wszystkie te schorzenia nieleczone mogą nieść za sobą poważne konsekwencje: kwasicę ketonową, przerzuty rakowe, uszkodzenia nerek, bezpłodność. Nie należy tego bagatelizować. 

W profilaktyce częstomoczu duże znaczenie odgrywa trening mięśni miednicy oraz zmiana diety. 

Przeczytaj też: https://www.zdrowie.info.pl/czeste-oddawanie-moczu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here