Zaburzenia lękowe

Lęk i strach, a także poczucie niepokoju, są częstymi towarzyszami naszego życia. Wiele osób cierpi z powodu tych negatywnych emocji i odbiera je jako coś, czego najchętniej by się pozbyli. Warto jednak je przede wszystkim zrozumieć, bowiem dopiero to pozwala skutecznie z nimi walczyć. Jak można tego dokonać? Jak poznać i okiełznać swoje trudne emocje? Skąd one się biorą? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Strach a zaburzenie lękowe

Strach jest naturalnym elementem naszego życia. To pierwotnie wykształcona reakcja, która miała służyć ludziom jako system wczesnego ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Bardzo łatwo wyobrazić to sobie w prostej sytuacji: na przykład kiedy podchodzimy do krawędzi na wysokości, wiemy, że możemy spaść i nawet stracić życie. Strach ostrzega nas przed tym, abyśmy nie ryzykowali. Jest on naturalny i gdy niebezpieczeństwo się oddali, po chwili mija. Zaburzenia lękowe nie należą jednak do tej kategorii. Nie są reakcją organizmu na realne, znajdujące się w pobliżu niebezpieczeństwo. Lęk to obawa przed wystąpieniem problemu, który na dany moment nie występuje. Kiedy lęk występuje w dużym nasileniu i bardzo często, kiedy zaczyna dotykać praktycznie każdej sfery życia, możemy już mówić o tym, że przerodził się w zaburzenia lękowe. Często są one tak nasilone, że osoby nimi dotknięte nie mogą normalnie funkcjonować: nie są nawet w stanie wyjść z domu na kilka chwil. Wówczas konieczne jest jak najszybsze leczenie.

Skąd się biorą zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe to szeroka grupa zaburzeń, która może mieć bardzo zróżnicowaną etiologię. Wiele z nich wynika między innymi ze współtowarzyszących chorób, zarówno somatycznych, jak i psychicznych. Zaburzenia lękowe mogą też towarzyszyć innym zaburzeniom psychicznym i osobowości, w tym zaburzeniom obsesyjno-kompulsyjnym. Pojawiają się także z przyczyn biologicznych (dziedzicznych) oraz z powodu nadużywania niektórych substancji psychoaktywnych.

W niektórych sytuacjach lęk może być wynikiem przeżytej traumy. Wówczas wiąże się z PTSD (zespół stresu pourazowego). 

Objawy zaburzeń lękowych

Istnieje wiele charakterystycznych objawów zaburzeń lękowych. Wśród najczęściej wymienianych możemy spotkać uporczywy lęk, niepokój, wzmożone napięcie i niemożność zrelaksowania się lub skoncentrowania na czymś innym, niż obiekt lęku oraz własne samopoczucie. W zaburzeniach lękowych mogą pojawiać się objawy o utratę kontroli, o to, że zapadliśmy na chorobę psychiczną lub o to, że zbliża się śmierć.

Często takim zaburzeniom towarzyszą problemy ze snem (bezsenność), drażliwość, problemy z koncentracją i pamięcią. Pojawiają się natrętne, negatywne myśli. Towarzyszą im objawy somatyczne, takie jak kołatanie serca, drżenie mięśni, duszność, uczucie ucisku w klatce piersiowej i bóle głowy.

Jak leczyć zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe muszą przede wszystkim zostać właściwie zdiagnozowane. Ważne jest rozpoznanie, czy nie towarzyszą innej chorobie, a w takim przypadku – leczenie również choroby podstawowej. Po zdiagnozowaniu zaburzeń lękowych zazwyczaj wprowadza się leczenie dwukierunkowe: jednocześnie farmakologiczne i psychoterapię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here