witaminy

Prawie każdy z nas zmaga się z ogólnym zmęczeniem, brakiem koncentracji, czy też rozdrażnieniem. W dużej mierze winę za taki stan ponosi niedobór witamin w organizmie. Każdy pomyśli, że wystarczy kupić a aptece witaminy dla dorosłych, najlepiej skoncentrowane w jednej tabletce i sprawa załatwiona. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że rezygnacja z codziennego picia kawy da nam lepsze efekty, niż zażywanie suplementów. Jednak mówmy o sposobach możliwych do wykonania;).

Pamiętajmy o witaminach przede wszystkim w diecie. Każda witamina najlepiej wchłania się właśnie z pożywieniem. Dawniej na topie były właśnie suplementy, których główną zaletą był fakt, że nie są lekami, a zatem nie szkodzą. Kiedy zostaliśmy zbombardowani ilością dostępnych suplementów na rynku, nagle zauważamy wielki powrót leków, które niby mają być bardziej skuteczne. Jest to jednak tylko propaganda. Tak naprawdę, chcąc mieć pewność co do wchłanialności oraz doboru odpowiednich witamin powinniśmy wykonać badania i stale współpracować z dietetykiem. Wymaga to dużo poświęconego czasu.

Lepiej obserwować reakcje własnego organizmu na poszczególne potrawy, wybierać te po których czujemy się dobrze, oraz takie, które są bogate w wiele witamin i zdrowych składników. Jeżeli chodzi o wyżej wspomnianą kawę warto zredukować jej ilość do jednej filiżanki dziennie, gdyż ten produkt w znacznym stopniu wypłukuje witaminy z organizmu, zwłaszcza magnez. Kawa także odwadnia organizm. Bardzo często spotykam się z ludźmi, którzy nie dają się przekonać do tego faktu, twierdząc, że kawa to również woda i można wliczyć ją do ilości płynów spożywanych w ciągu dnia. Nic bardziej mylnego.

Najlepiej wchłanialne witaminy znajdują się w roślinach, a zwłaszcza w nasionach, dlatego warto spożywać produkty takie jak orzechy (jeżeli nie jesteśmy uczuleni), nasiona słonecznika, a także kiełki.

Dieta jest ważnym elementem życia, dlatego nie należy jeść na szybko i byle czego. Warto poświęcić trochę więcej czasu, aby zaplanować sobie przygotowanie codziennych posiłków, tak aby by ły bogate w potrzebne składniki odżywcze.

Źródło: https://www.lento.pl/witaminy.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here