fitball

Niezależnie od tempa, w którym realizujemy swoje treningi, nasz każdy krok to lądowanie na jednej nodze, przeniesienie ciężaru ciała, wybicie się z niej i wylądowanie na drugiej nodze. Taki cykl, powtórzony setki razy, składa się na cały nasz bieg i – choć najczęściej nie zauważamy tego w trakcie ruchu – wymaga on od nas nie lada równowagi. Im gorzej wypadamy na tym polu, tym mniej efektywny jest każdy nasz krok, co z kolei przekłada się nie tylko na uzyskiwane wyniki, ale i na zdrowie naszych kończyn.  Praca nad stabilizacją i silnym korpusem pozwala nam utrzymać dobrą sylwetkę podczas biegu i na co dzień, dzięki czemu unikniemy wielu kontuzji i będziemy w stanie wciąż poprawiać nasze osiągnięcia. Na szczęście tego typu trening możemy zrealizować nie ruszając się z domu, a pomoże nam w tym piłka szwajcarska.

Dlaczego piłka szwajcarska?

Pierwszą odpowiedź już otrzymaliśmy – fit ball jest to doskonałe narzędzie do ćwiczenia w domu. Nie musimy kupować karnetu na siłownię, nie potrzebujemy partnera treningowego, ani dodatkowych godzin wolnego czasu, by zrealizować trening na piłce fit ball. W dodatku jest to produkt tani, a więc dostępny dla każdego – znajdziemy go w każdym sklepie sportowym. Po spuszczeniu powietrza zajmuje bardzo mało miejsca i możemy z nim bez problemu podróżować i wykonywać treningi w każdym miejscu na Ziemi. To także dość intuicyjny wybór, gdy zaczynamy trenować stabilizację, ponieważ z natury ciężko utrzymać na takiej piłce równowagę. Ponadto – i możemy to potraktować jako główny argument – dzięki piłce szwajcarskiej wykonamy szereg przeróżnych ćwiczeń, pracując nie tylko nad stabilizacją, ale i siłą, rozciągnięciem i kondycją.

piłka szwajcarska jest chętnie wybierana

Dobór piłki szwajcarskie

Podstawą przy wyborze odpowiedniej piłki jest jej rozmiar. Ma to szczególne znaczenie, gdy dobieramy sobie piłkę do siedzenia na co dzień (np. podczas pracy przy komputerze), mniejsze, gdy skupiamy się na ćwiczeniach, które zaprezentuję niżej. Na rynku znajdziemy piłki w rozmiarach od 35 do 85 centymetrów. W przypadku osób mierzących 150-165 cm wzrostu radzi się dobrać piłkę o średnicy 55 cm, dla 166-175 cm wzrostu piłkę szwajcarską o średnicy 65 cm, od 176-190 cm wzrostu 75 cm średnicy, a powyżej 190 cm wybieramy piłki fit ball największe – o średnicy 85 cm. To jednak tylko schemat, który często nie pokrywa się z informacjami podawanymi przez producentów. Wielu z nich stosuje np. oznaczenia S, M, L i XL, stąd polecam upewnić się, czy będziemy mogli piłkę wymienić/oddać, gdy okaże się, że jej rozmiar nam nie odpowiada. Dobór odpowiedniego rozmiaru będzie miał kolosalne znaczenie dla komfortu naszego treningu. Ciekawym rozwiązaniem jest zapewnienie sobie piłek w kilku rozmiarach. Często całe ich zestawy znajdziemy wśród wyposażenia miejskich siłowni. W kontekście niektórych ćwiczeń wielkość piłki będzie nie tyle szkodliwa (jak w przypadku źle dobranej piłki do siedzenia), ale może stanowić dodatkowe wyzwanie.

Przede wszystkim bezpieczeństwo przy wykonywaniu ćwiczeń z piłką szwajcarską

Wykonanie większości z tych ćwiczeń wydaje się dziecinnie proste, ale to jedynie pozory. Na początku, szczególnie przy ćwiczeniach, w których balansujemy ciałem na piłce, mogą się wam zdarzyć upadki, dlatego radzę je wykonywać z dala od szafek, ścian i urządzeń, które mogą zwykły upadek zamienić w dramat. Ponadto polecam do ćwiczeń podchodzić z rozsądkiem, wykonywać je w pełnym skupieniu i w odpowiednim stroju. Ten trening ma nam przynieść korzyści, a nie kontuzje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here