Jak wybrać dobrego psychiatrę dla dziecka

Konsultacje psychologiczne i psychiatryczne są jednymi z niezbędnych w wielu schorzeniach i zaburzeniach, a także podczas występowania problemów natury emocjonalnej i behawioralnej. Często są one wykonywane u dzieci, mających problemy w szkole. Jak jednak, będąc troskliwym rodzicem, wybrać dobrego psychiatrę?

Delikatny temat

Schorzenia natury psychicznej są wyjątkowo delikatnym tematem, który do niedawna jeszcze stanowił tabu. Obecnie jednak, ze względu na coraz częstsze ich występowanie, uważane są za choroby cywilizacyjne, a poszukiwanie pomocy u specjalisty powoli przestaje być kontrowersyjne czy wstydliwe.

Jednak nie dla wszystkich. Część osób wciąż próbuje mierzyć się ze swoimi problemami samodzielnie, niestety często z niesatysfakcjonującym rezultatem. Wstyd sprawia jednocześnie, że nawet w gronie najbliższych czy znajomych problemy te nie są poruszane, podobnie jak kwestia terapii.

Jeśli jednak zdecydujesz się poszukać specjalisty dla swojego dziecka, powinieneś zacząć od zapytania o poradę właśnie najbliższych. Jeśli należą do nowoczesnych, otwartych osób, będą mogli najlepiej opowiedzieć Ci, czy specjalista spełnił ich oczekiwania.

Internet źródłem wiedzy

Kolejnym miejscem, w którym można znaleźć informacje o specjalistach, jest oczywiście internet. Przykładowo, mieszkając w podwarszawskim Pruszkowie, wystarczy wpisać: psychiatra Pruszków, aby znaleźć zarówno oferty konsultacji i leczenia, jak również opinie osób, które skorzystały już z usług wybranego lekarza.

Internet jest doskonałym źródłem wiedzy między innymi dlatego, że większość opinii podawana jest w nim anonimowo, dzięki czemu często są bardziej szczere. Co więcej, ilość pacjentów lekarza może być znaczna, a to daje lepszy wgląd w jego relacje z nimi, niż pojedyncza opinia.

Pierwsze wrażenie

Spotkanie z psychiatrą czy terapia psychologiczna zawsze zacząć muszą się od spotkania rodzica i specjalisty, często nawet bez obecności dziecka. Wówczas możliwe jest nie tylko dogłębne, spokojne przedstawienie problemu, ale również dokonanie wstępnej oceny specjalisty.

Jako rodzic na pewno najlepiej znasz swoje dziecko i najtrafniej możesz ocenić, komu będzie potrafiło zaufać i z kim zechce współpracować. Ty sam także musisz mieć pewność, że to najtrafniejsza osoba: musi wzbudzić twoje zaufanie i zachęcić cię do szczerej rozmowy na temat problemów twojej pociechy. Jeśli pierwsze wrażenie będzie pozytywne, możesz mieć nadzieję, iż kolejne spotkania także będą udane, a proces leczenia będzie przebiegał sprawnie.

Kiedy szukać pomocy u psychiatry?

Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś poszukać pomocy właśnie u psychiatry, na koniec chcielibyśmy przedstawić ci kilka grup chorób, w przypadku których wizyta u niego będzie wskazana. Wśród wymienionych przez warszawską klinikę PsychoMedic znalazły się m.in. zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), zaburzenia snu, schizofrenia, lęki, nerwice, depresje i zaburzenia osobowości. Znając je, na pewno lepiej ocenisz, czy powinieneś poszukać pomocy właśnie u tego specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here