Karma sucha czy mokra dla psa

Jako właściciel jesteś w pełni odpowiedzialny za swojego psa – również za jego żywienie. Od Ciebie zależy, co wyląduje w psiej misce. Odpowiednio zbilansowana dieta zapewni psu pełnię zdrowia i bezproblemowy rozwój, a także dostarczy mu mnóstwo energii do codziennej zabawy i zagwarantuje doskonałe samopoczucie. Na rynku znajdziesz karmy suche i mokre. Czym się różnią? I która z nich jest lepsza dla dorosłego psa?

Czy karma mokra jest zdrowa?

W karmie mokrej znajduje się około 75% wody. Karmienie psa takim pożywieniem może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie jego układu moczowego. 

Karma mokra ma stosunkowo niską wartość energetyczną, co oznacza, że psu należy podawać spore porcje, aby pokryć jego dobowe zapotrzebowanie kaloryczne.

Co więcej, mokre pożywienie charakteryzuje się wysoką smakowitością i mocnym aromatem, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla psów niejadków. 

Kilka słów o karmie suchej

Karma sucha zawiera tylko 8-9% wody i ma stosunkowo wysoką wartość energetyczną. Oznacza to, że psu należy podawać mniejsze porcje pożywienia oraz zapewnić mu stały dostęp do świeżej, czystej wody. 

Karmienie suchą karmą może korzystnie wpływać na higienę jamy ustnej psa. Pożywienie nie sprzyja rozwojowi bakterii w takim stopniu jak karma mokra, co ma szczególnie duże znaczenie u psów małych ras, mających skłonności do rozwoju schorzeń przyzębia. Co więcej, podawanie psu karmy suchej o odpowiedniej wielkości granulatu może opóźnić powstawanie kamienia. Podczas gryzienia chrupek z powierzchni zębów ściera się osad.

Karma sucha czy mokra – którą wybrać?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę zdrowie psa, a w szczególności sprawność systemu autoregulacji i ewentualne problemy z układem moczowym. Żywienie zdrowych osobników może opierać się na karmie suchej. U psów starszych i chorych, u których mechanizm autoregulacji może działać niepoprawnie, warto zastosować żywienie mieszanie, karmą suchą i mokrą, w celu zwiększenia podaży wody.

Duże znaczenie ma również stan uzębienia zwierzęcia. Psy z chorobami przyzębia, brakami zębowymi czy nawracającymi stanami zapalnymi powinny żywić się karmą mokrą. 

Karma mokra będzie również dobrym rozwiązaniem dla psów o nadmiernym apetycie i skłonnościach do tycia. Również poleca się ją w procesie odchudzania osobników otyłych lub z nadwagą. Niewielka wartość energetyczna karmy sprzyja utrzymaniu właściwego ciężaru ciała i ułatwia odchudzanie. 

Karmę suchą można podawać psu o wysokiej aktywności fizycznej. Takie pożywienie dostarczy zwierzęciu niezbędnej energii do biegania, zabawy i długich spacerów. U psów z nadwagą lub otyłością zaleca się stosowanie suchych karm o obniżonej zawartości kalorii.

Podsumowując, zarówno karmy suche, jak i mokre, są dobrym rozwiązaniem dla naszych czworonożnych przyjaciół. Bez względu na to, jakie pożywienie zdecydujesz podawać swojemu psu, wybierz produkt o wysokiej jakości, pochodzący od znanej i cenionej marki. 

Szeroki wybór takich karm znajdziesz w internetowym sklepie zoologicznym AquaelZoo. Jego propozycją są mokre i suche karmy dla psów wyprodukowane przez takie firmy jak Brit, Primordial, czy też Animonda. W asortymencie dostępne są różne smaki karm, w tym jagnięcina i ryż, wołowina i rdzawiec, wołowina i kurczak, czy też makrela i jagnięcina. Z pewnością znajdziesz w ofercie pożywienie, które zaspokoi kubki smakowe Twojego czworonożnego przyjaciela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here