Próba tuberkulinowa jest głównym sposobem na ustalenie czy dana osoba jest zarażona prątkiem gruźlicy.
Próba tuberkulinowa – wskazania
Próba tuberkulinowa jest szczególnie zalecana osobom, zagrożonym zarażeniem prątkiem gruźlicy. Do osób tych zaliczają się:
- Osoby przebywające z chorymi na gruźlicę
- Osoby zakażone HIV
- Osoby posiadające osłabiony system immunologiczny spowodowany przewlekłymi chorobami
- Osoby, u których występują objawy gruźlicy
- Osoby zażywające narkotyki
Próba tuberkulinowa – przygotowania
Test nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.
Próba tuberkulinowa – przebieg
Test odbywa się poprzez wstrzyknięcie 0,1 ml tuberkuliny w wewnętrzną część przedramienia. W przypadku prawidłowego wykonania zastrzyku na skórze pojawia się blada wypukłość o średnicy 6-10 mm.
Po upływie 48 godzin i przed upływem 72 godzin należy sprawdzić reakcję skóry. Stwardnienie skóry po zastrzyku powinno zostać zmierzone przez specjalistę. W przypadku osób, które nie zgłoszą się na kontrolę we wskazanym wcześniej czasie, należy ponownie wykonać próbę.
Próba tuberkulinowa – interpretacja
Wynik próby może być pozytywny bądź negatywny. Wynik negatywny oznacza brak choroby. Jeżeli natomiast wynik jest pozytywny to występuje zarażenie prątkiem gruźlicy i w takiej sytuacji wykonuje się dodatkowe badania tuberkulinowe dla sprawdzenia czy wystąpiła gruźlica czy utajona infekcja prątkami.
Wynik pozytywny to ślad po zastrzyku o średnicy:
- 5 lub więcej milimetrów w przypadku osób chorych na HIV, osób przebywających z chorymi na gruźlicę, osób po transplantacji organów oraz osób przyjmujących leki immunosupresyjne
- 10 lub więcej milimetrów u osób pochodzących z krajów o wysokiej zachorowalności, narkomanów, dzieci poniżej 4 roku życia, nastolatków
- 15 lub więcej milimetrów u wszystkich także tych osób, które nie znajdują się w grupie ryzyka.
W niektórych sytuacjach wynik pozytywny objawia się u osób niezarażonych prątkiem gruźlicy. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy:
- Próba tuberkulinowa zostanie wykonana w niewłaściwy sposób bądź próba tuberkulinowa zostanie źle zinterpretowana przez lekarza
- Dana osoba wcześniej była szczepiona na gruźlicę
- Wystąpi zakażenie innym rodzajem prątków
Możliwa jest również sytuacja odwrotna, która występuje w sytuacji:
- Obniżonej odporności
- Niedawnego zakażenia prątkiem
- Zakażenia prątkiem na wiele lat przed wykonaniem testu
- Wieku poniżej 6 miesięcy
- Niedawnego zainfekowania wirusami odry bądź ospy
- Zaawansowanej gruźlicy
- Nieprawidłowego przeprowadzenia bądź interpretacji badania
Podsumowanie
Próba tuberkulinowa jest bardzo istotnym badaniem, które wykazuje się wysoką skutecznością. Przeprowadzenie go jest tym samym jak najbardziej wskazane każdej osobie, która podejrzewa u siebie gruźlicę. Wcześnie wykryta wykazuje się łagodniejszym przebiegiem oraz mniejszą szansą wystąpienia powikłań. Dzięki temu lekarz natychmiast może zastosować odpowiednie leczenie. Dzięki temu pacjent szybciej może powrócić do zdrowia, a sam proces ten będzie trwał przez krótki czas. Obserwowanie swojego organizmu i podejmowanie odpowiednich kroków mających na celu powrót do zdrowia ma tym samym jak najbardziej sens.