Wskazuje się, że przy regularnych staraniach o dziecko, ciąża powinna być możliwa w przeciągu ok. pół roku. Jednak jest to tylko teoria. Jak się okazuje, coraz więcej par ma problemy z zajściem w ciążę. Dzieje się tak z wielu powodów – co dokładnie może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę i jak można je rozwiązać?
Co może być przyczyną trudności z zajściem w ciążę?
Przyczyn trudności z zajściem w ciążę jest wiele, dlatego w każdym przypadku jest konieczna konsultacja ze specjalistą. Lekarz określa, co dokładnie jest przyczyną problemów z płodnością. Co ważne, badaniom powinny poddać się obie osoby starające się o dziecko – mężczyzna i kobieta, gdyż bezpłodność może leżeć po obu stronach. Jeżeli bezpłodność jest jedynie czasowa, można przystąpić do rozpoczęcia terapii. Czasami wystarczy jedynie zmiana trybu życia – zmniejszenie stresogennych sytuacji np. zmiana pracy, ale także odpowiednia dieta, więcej ruchu na świeżym powietrzu. Dużą rolę w takich przypadkach odgrywa także czynnik psychologiczny. Okazuje się, że kiedy ktoś bardzo chce i naciska na posiadanie dziecka mogą wystąpić w organizmie blokady psychiczne, które znacznie utrudniają zajście w ciążę.
Jeżeli lekarz wykluczy poważniejsze problemy ze zdrowiem, przydatne w zajściu w ciążę mogą okazać się metody wyznaczanie dni płodnych. W przypadku regularnego miesiączkowania można korzystać z kalkulatorów owulacji, jakie dostępne są na stronach internetowych portali o tematyce kobiecej. Innym sposobem jest obserwowanie własnego ciała – temperatury ciała oraz wyglądu śluzu. Trzeba przy tym pamiętać, że taka metoda sprawdza się jedynie wtedy, gdy jesteśmy dobrze zorganizowani i regularnie prowadzimy obserwacje.
W przypadku nieregularnych miesiączek i cykli bezowulacyjnych warto skorzystać ze specjalnych urządzeń elektronicznych, które w znacznym stopniu ułatwiają oznaczenie okresu, w jakim wystąpią dni płodne.
Niestety w niektórych przypadkach może okazać się, że niepłodność wymaga długotrwałego leczenia lub jest trwała, co będzie zamykało parze drogę do zostania biologicznymi rodzicami.